BZNR Forum Index
Author Message

<  Izvođenje radova na gradilištu  ~  Podizvođači

Uros
Posted: Wed Aug 17, 2011 11:34 Reply with quote
Драге колеге,

отварам тему под називом "подизвођачи" из простог разлога да би се разјасниле неке недоумице које постоје а то сам утврдио у разговору са колегама који сваки на свој начин обавља послове везане за подизвођаче.

Прво термин подизвођач не постоји у закону о БЗР, али то није предмет ове теме.

Моје питање за све колеге везано је за документацију.

Закон о БЗР каже да свако ко се по било ком основу нађе у простору код послодавца мора бити обучен за БЗР и упознат са ризицима и мерама које се спроводе. Шта се догађа када се подизвођач којег је ангажовао извођач не налази у простору код извођача већ посао обавлја за неко треће лице које је назовимо га инвеститор или наручилац посла. Да ли је у тој ситуацији непходно направити документацију за подизвођача да сте га ви упознали са свим ризицима и мерама у вашем предузећу. Па он се не налази у вашем предузећу. Наручилац посла уговором се ограђује од одоговорности по било ком питању па и по питању повреда на раду и сл и све то преноси на извођача радова. Како ја као лице за БЗР могу бити одговоран за неког ко се повредио код трећег лица а није из моје фирме.

Даље питање је да ли је за сваког подизвођача потребно правити образац бр. 6. У мојој фирми нема нпр радно место дизалица и посао дизаличар. На основу чега ја да га обучим. Да ли је потребно да радим процену ризика за то ново радно мест, а притом се посао обавља на некој скроз трећој теренској локацији код наручиоца посла.

Шта се догађа када подизвођач нема никакву документацију. У Теорији не ангажује се такав подизвођач и лице за БЗР не дозволјава почетак радова, али у пракси као што знамо то није случај.

ММолим за коментаре и за ваша искустав у раду са подизвођачима.

поздрав
View user's profile Send private message
viktorv
Posted: Thu Sep 01, 2011 14:13 Reply with quote
Ajde da probam da ti odgovorim iz mog primera, pošto vidim da ti niko nije pomogao.

Recimo slučaj kod mene:
investitor je angažovao stranu firmu (nebitno odakle) kao izvođača radova. Ta firma je napravila ogranak u beogradu i angažovala srbsku firmu kao podizvođača. Normalno, Ta srbska firma je angažovala radnu snagu iz strane firme (kao pod-podizvodač radova).

Prva strana firma ima nekoliko zaposlenih (administrativni poslovi) i daje celokupan materijal.
Srbska firma ima samo jednog zaposlenog.
A treća strana firma daje samo radnike.

Ko mora da ima lice za BZNR na gradilištu???!!!

Odgovor: Nezvanična informacija (jer sam dobio par različitih odgovora) je da je firma (preduzeće) koje ima radnike na konkretnom gradilištu obavezna da kontroliše BZNR. Znači, prve dve firme u opšte nemoraju da imaju lice za BZNR na gradilištu (odgovornos prenose sporazumom na firme podizvođače).

Ako neko misli drugačije molim da me ispravi Smile ali i da obrazloži
View user's profile Send private message MSN Messenger
Zoran Božinović
Posted: Mon Sep 05, 2011 09:43 Reply with quote
Pozdrav Uroše,
Izvođači radova i podizvođači su dužni da osposobe svoje zaposlene za bezbedan i zdrav rad.
Tvoje je da ih upoznaš sa merama bezbednosti u tvojoj firmi i da to dokumentuješ, a izvođač radova ti mora dostaviti dokaz ili dati izjavu da su njegovi zaposleni osposobljeni za rad na radnim mestima na kojima rade, analizu rizika i ostalo što je potrebno da bi obavljao posao kojim se bavi. Takođe izvođač se mora obavezati da će poštovati sve mere BZR koje su na snazi u tvojoj firmi, pored mera koje primenjuje na poslu kojim se i sam bavi.
Javi se ili ostavi mail pa ću ti poslati jedan primer dokumentacije i pravila za izvođače radova i podizvođače.

Posted: Mon Sep 05, 2011 12:10 Reply with quote
Poštovane kolege,

kolega Božinović najkolegijalniji je ovde i jedan od retkih koji apsolutno nesbično želi pomoći svima. Ovim putem javno mu se zahvaljuejm i želim da podsetim sve forumaše da je svrha ovog foruma da svako do nas da svoj doprinos kako bi smo što bolje obavljali svoje poslove i na što bezbedeniji način.

pozdrav svima

P.S.

ostao sam bez odogovra šta kad mi podizvođačne dostavi nikakvu dokumentaciju.
viktorv
Posted: Mon Sep 05, 2011 14:17 Reply with quote
Ne bi smeo da angažuješ podizvođača. Tj. nesmeš da mu dozvoliš da radi na gradilištu jer si ti direktno odgovoran, tj. tvoje preduzeće.
viktorv
Posted: Mon Sep 05, 2011 14:26 Reply with quote
Jedno pitanje za kolegu Božinovića:
Znači Uroš (pod predpostavkom da je sve odradio kako valja) u opšte više nije odgovoran za radnike na gradilištu (kao ni njegovo preduzeće)???

Jedino možda da ponekad izvrši kontrolu da li podizvođač poštuje svoje obaveze iz oblasti BZNR. I ako utvrdi neke neregularnosti da to odmah dokumentuje.
Zoran Božinović
Posted: Mon Sep 05, 2011 15:31 Reply with quote
Ako primeti neke neregularnosti, može da zabrani rad u njegovom preduzeću, a u slučaju da se desi neka nepredviđena situacija (povreda na radu i sl.) odgovornost je na izvođaču radova ukoliko je Uroš preduzeo sve prethodne aktivnosti (upoznavanje sa opasnostima i štetnostima, izjava izvođača radova...) pustite Vaš mail poslaću i Vama dokumentaciju iz moje firme pa će Vam biti jasnije.
Njegova odgovornost (i njegovog preduzeća) jeste ukoliko dozvoli da se na gradilištu obavljaju poslovi bez poštovanja mera bezbednosti (npr nekorišćenje zaštitne opreme), mera koju on može preduzeti jeste zabrana rada čime čuva sebe i svog poslodavca.

Posted: Tue Sep 06, 2011 13:22 Reply with quote
Sve je to tačno u teoriji, samo praksa je malo drugačija. Parola snađi se kako bi sačuvao posao nažalost je nepremostiva prepreka.

Da li ste se sreli sa situacijom ili uradi kako ti se kaže a a ko nećeš ima ko hoće. Posao mora da se obavi. To je naša realnost nažalost.

Teorijski i pravno ja vrlo dobro znam šta mogu i smem.

Samo sam želeo da razmenimo iskustva i da malo prokometarišemo našu realnost.
Zoran Božinović
Posted: Wed Sep 07, 2011 08:14 Reply with quote
Razumem Uroše ali moraš da istraješ u svojim nastojanjima.
Kod mene u firmi na gradilištu, šef gradilišta (predstavnik izvođača radova) mi je potpisao da je preuzeo primerak mera (pravila) kojih se mora pridržavati, to je bio papir koji me je "spasao" kada se jedan zaposleni okliznuo i pao sa krova. >Inspekcija rada je prvo tražila šta sam ja, kao lice za bezbednost, preduzeo da do toga ne dođe, kada sam im pokazao papir sa potpisom i datumom, više nisu pitali ni mene ni bilo koga iz moje firme ništa, taj papir su bila pravila koja sam Vam poslao uz posebno naglašenu obaveznu upotrebu LZS.
I meni je kao i Vama prećeno u smislu "ako nastaviš da ometaš radove kapija je blizu" i slično, ja sam kao odgovor doveo građevinsku inspekciju izvođaču radova.
Da naglasim da radim u privatnom preduzeću i da je jedino što me je do sada održalo to što radim "by the book". Morate da budete krajnji profesionalac i da time ne dopustite da vaš šrofesionalni autoritet bude doveden u pitanje, al' da se ne udaljavam od teme.

Posted: Sat Sep 10, 2011 20:25 Reply with quote
Joined: 25 May 2008 Posts: 56 Location: između Dunava i Velike Morave
Zoran Božinović wrote:
Razumem Uroše ali moraš da istraješ u svojim nastojanjima.
Kod mene u firmi na gradilištu, šef gradilišta (predstavnik izvođača radova) mi je potpisao da je preuzeo primerak mera (pravila) kojih se mora pridržavati, to je bio papir koji me je "spasao" kada se jedan zaposleni okliznuo i pao sa krova. >Inspekcija rada je prvo tražila šta sam ja, kao lice za bezbednost, preduzeo da do toga ne dođe, kada sam im pokazao papir sa potpisom i datumom, više nisu pitali ni mene ni bilo koga iz moje firme ništa, taj papir su bila pravila koja sam Vam poslao uz posebno naglašenu obaveznu upotrebu LZS.
I meni je kao i Vama prećeno u smislu "ako nastaviš da ometaš radove kapija je blizu" i slično, ja sam kao odgovor doveo građevinsku inspekciju izvođaču radova.
Da naglasim da radim u privatnom preduzeću i da je jedino što me je do sada održalo to što radim "by the book". Morate da budete krajnji profesionalac i da time ne dopustite da vaš šrofesionalni autoritet bude doveden u pitanje, al' da se ne udaljavam od teme.

Kada neko dodje na vašu teritoriju, potrebno je da mu kažete: TU I TU NE SMETE DA SE KREĆETE ZBOG TOGA I TOGA / AKO SE KREĆETE TU I TU ILI RADITE SA TIM I TIM, POSTUPAJTE OVAKO I OVAKO DA NE BI STE LETELI U NEBO, zar ne?

skretanje sa teme je neizbežno:
osim gore navedenog, kakvu vi odgovrnost imate sto je ovaj pao sa krova? svojim stavom, inspektori nas hTz.ejce guraju u vatru pre nego gazde i najbliže im saradnike. taj inspektor nije pitao nekog tamo vašeg nadzora nad ugovaračima, ili nekog menadžera pogona, šta je preduzeo on, jer ih je "on" poslao na krov.

tako je mene npr inspektor pitao: a kada ste poslednji put bili na gradilištu i zašto niste bili juče ili danas? a nije pitao nekog gornjeg, a da li ste vi omogućili da ovaj može da ih obilazi.? ili radnike: a da li ste nekom prijavili da je oprema neispravna već pet dana? (primer)

šef ugovarača vam je potpisao, a garantujem da ste ga jurili da mu poturite taj papir. niko od vaših nadređenih tim kontraktorima nije rekao: ej, nema radova dok božinović ne završi sa vama, a i JA jer je to MOJ pogon, MOJA teritorija, JA poznajem tehnološki proces i JA ću vam (pored božinovića) reći KAKO se možete povrediti i ŠTA da radite da se ne povredite. (ili grešim?)

dalje, meni to potpisivanje deluje tako naivno, da bi služilo kao pokriće.
vi njemu tutnete nekakav papir, gde ga upoznajete sa stvarima koje bi oni već po zakonskim aktima trebalo da znaju, pogotovo što su oni "padobranci", a vi vodite "preradu mesa" čini mi se.
šta, zar oni nisu znali da sa krova može da se oklizne i padne?
ako incident nema neku vezu sa vašim tehnološkim procesom i ljudima, ne vidim zašto bi vas bilo šta pitali.
to sa "upoznavanjem" kontraktora i ja radim, da me ne razumete pogrešno, kako vas kritikujem.

takođe, u članu o obavezama htzejca, ne piše da on bilo šta preduzima da do nečega ne dođe. ON treba opasnost da uoči, prijavi i predloži mere top menadžmentu. Opet se vraćam na pomenut odnos inspektora: povreda-htzejac-pa ako ostane nešto za šefa i gazdu i povređenog.

zatim ,u zakonu o bznr, koliko se sećam, postoji samo pojam OSPOSOBLJAVANJE (...upoznavanje sa ....), koje prati PROPISANI OBRAZAC BR.6. nema nikakvog preuzimanja i potpisivanja papira sa pravilima, da bi se neko pozvao na tako nešto.

i na kraju:
-inspektor vas pita: šta ste preduzeli da ne dođe do povrede ?
- vi mu dostavite papir gde je kontraktor nešto potpisao,
- a inspektor prihvata davanje papira na potpis, kao preduzetu meru da ne dođe do povrede!!!
- mislim . . . .

pozdrav kolegama!
View user's profile Send private message Send e-mail
branko radonjić
Posted: Sun Sep 11, 2011 09:06 Reply with quote
Kolege,
Ovo je evropski sistem, a on pre svega podrazumeva odgovarajuće zapise. Ako ste nešto preduzeli, a to niste dokumentovali - to praktično niste uradili. Zato ono "meni to potpisivanje deluje tako naivno, da bi služilo kao pokriće" je potpuno pogrešno, kao što je izraz "htezejci" jako pogrešan i prevaziđen. Vi kao lice zaduženo da prati i kontroliše primenu mera za bezbedan i zdrav rad, to pre svega radite za zaposlene kod poslodavca kod koga vi obavljate svoje poslove. Odnos prema zaposlenima drugog poslodavca, koji obavlja neke poslove kod vas je specifičan i potpuno jasan. Ti zaposleni kod " podizvođača" kako ga vi pogrešno zovete trebalo bi da imaju svoje lice zaduženo za sprovođenje preventivnih mera. Vi ne brinete o osposobljenosti za bezbedan i zdrav rad radnika drugog poslodavca, niti smete niti možete za te ljude da popunjavate obrazac br. 6. Vi ga samo upoznajete sa opasnostima i merama koje potiču iz vašeg teh. procesa i postupate po obavei koja mora biti utvrđena sporazumom iz čl. 19.Zakona. Ne trba svaki put uzimati u obzir šta mnogi ne stručni inspektori rada kažu, nažalost malo je onih koji poznaju ovaj sistem
srecko
Posted: Sun Sep 11, 2011 12:17 Reply with quote
branko radonjić wrote:
Kolege,
Ovo je evropski sistem, a on pre svega podrazumeva odgovarajuće zapise. Ako ste nešto preduzeli, a to niste dokumentovali - to praktično niste uradili. Zato ono "meni to potpisivanje deluje tako naivno, da bi služilo kao pokriće" je potpuno pogrešno, kao što je izraz "htezejci" jako pogrešan i prevaziđen. Vi kao lice zaduženo da prati i kontroliše primenu mera za bezbedan i zdrav rad, to pre svega radite za zaposlene kod poslodavca kod koga vi obavljate svoje poslove. Odnos prema zaposlenima drugog poslodavca, koji obavlja neke poslove kod vas je specifičan i potpuno jasan. Ti zaposleni kod " podizvođača" kako ga vi pogrešno zovete trebalo bi da imaju svoje lice zaduženo za sprovođenje preventivnih mera. Vi ne brinete o osposobljenosti za bezbedan i zdrav rad radnika drugog poslodavca, niti smete niti možete za te ljude da popunjavate obrazac br. 6. Vi ga samo upoznajete sa opasnostima i merama koje potiču iz vašeg teh. procesa i postupate po obavei koja mora biti utvrđena sporazumom iz čl. 19.Zakona. Ne trba svaki put uzimati u obzir šta mnogi ne stručni inspektori rada kažu, nažalost malo je onih koji poznaju ovaj sistem

kolega Branko:

-princip i svrha zapisa su mi vrlo dobro poznati, naročito iz sistema ISO:9001, pa nadalje...
- potpisivanje koje sam pomenuo, ponavljam, mi nema smisla jer se od vas zahteva da upoznajete nekog sa nečim što je njegova rutina, ili bi to trebalo da bude. kao kada bi ste svakog kamiondžiju koji kada vam svaki put nešto doveze, upoznavali sa pravilima saobraćaja u vašem krugu ili kako na bezbedan način da promeni točak ako mu puke guma

- znam da izraz HTZ potiče od perioda posle II sv rata, ali sam ga koristio u okviru sarkazma, kao želju da nas još jednom podsetim gde se nalazimo u očima onih drugih, mi Stručna lica za obavljanje poslova vezbednosti i zdravlja na radu, koji nažalost, ne možemo svi biti menadžeri - S&H, SHE ili SHEQ, svejedno

pozdrav, uz iskreno poštovanje Exclamation
viktorv
Posted: Mon Sep 12, 2011 08:07 Reply with quote
Još jedan problem u ovome je to što se na gradilištu pojave " NEVIDLJIVE" firme.
Recimo izvođač radova angažuje jednu firmu "Br.1" za recimo građevinski deo. Ta firma "Br.1" angažuje 3 firme "Br.2", "Br.3" i " Br.4" kao podizvođače, recimo svaka neki specifičan deo posla. Do ovog dela još je izvodljivo da pratite sve i da sve dokumentujete, ali onda te firme za recimo vodovod ili neki još manji specifičan posao angažuju takoreći nevidljive firme (ili radnike na crno ili firme koje nemaju ama baš nikakve papire što se tiče BZNR a za LZS da i ne govorim). Ti radnici ili te firme se predstave vama kao da su zaposleni u firmama "Br.2", "Br.3" i " Br.4", i u glavnom ni nemožete da iskontrolišete sve radnike koje se svako jutro ili preko dana pojave na gradilištu (jedino ako baš nemate neki strogi nadzor u smislu kartica, ili nečeg sličnog).
I što se svega tiče nećete imati problema jer takvi radnici obično odrade posao za 2-3 dana i odu, jedino ako se BAŠ oni povrede (da nekažem ubiju na gradilištu) e onda nastaje problem. KO , GDE , ZAŠTO, KAKO,...
srecko
Posted: Mon Sep 12, 2011 09:48 Reply with quote
viktorv wrote:
Još jedan problem u ovome je to što se na gradilištu pojave " NEVIDLJIVE" firme.
Recimo izvođač radova angažuje jednu firmu "Br.1" za recimo građevinski deo. Ta firma "Br.1" angažuje 3 firme "Br.2", "Br.3" i " Br.4" kao podizvođače, recimo svaka neki specifičan deo posla. Do ovog dela još je izvodljivo da pratite sve i da sve dokumentujete, ali onda te firme za recimo vodovod ili neki još manji specifičan posao angažuju takoreći nevidljive firme (ili radnike na crno ili firme koje nemaju ama baš nikakve papire što se tiče BZNR a za LZS da i ne govorim). Ti radnici ili te firme se predstave vama kao da su zaposleni u firmama "Br.2", "Br.3" i " Br.4", i u glavnom ni nemožete da iskontrolišete sve radnike koje se svako jutro ili preko dana pojave na gradilištu (jedino ako baš nemate neki strogi nadzor u smislu kartica, ili nečeg sličnog).
I što se svega tiče nećete imati problema jer takvi radnici obično odrade posao za 2-3 dana i odu, jedino ako se BAŠ oni povrede (da nekažem ubiju na gradilištu) e onda nastaje problem. KO , GDE , ZAŠTO, KAKO,...

To ti je kolega jednačina sa tri'es šes' nepoznatih!

I, ko je na kraju kriv?
- Lice za bznr!
viktorv
Posted: Mon Sep 12, 2011 12:11 Reply with quote
hahahahah, Srećko baš si me nasmejao Smile))

Inače, da napomenem da je ovo izvučeno iz istinite priče, samo su dodati NEVIDLJIVI elementi da začine priču.

Do sad se nisam baš hvatao u koštac sa građevinom, ali eto sticajem okolnosti krenuo i tu malo po malo.

All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 3
Goto page 1, 2, 3  Next
Post new topic

Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum