BZNR forum
Autor Poruka

<  Druga pitanja BZR  ~  Prva pomoć

nvelja
Poslao: Pon Jul 12, 2010 13:03 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 19 Dec 2008 Poruke: 2
Da li neko može da napiše sta tacno treba da sadrži ormaric za prvu pomoc.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
galamic
Poslao: Uto Jul 13, 2010 11:30 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 17 Avg 2008 Poruke: 1572 Lokacija: Beograd
Prva pomoć – obaveza

Odredbom člana 15. stav 1. tačka 9) Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu (''Službeni glasnik RS'', broj 101/05) propisano je da je poslodavac dužan da obezbedi pružanje prve pomoći, kao i da osposobi odgovarajući broj zaposlenih za pružanje prve pomoći, spasavanje i evakuaciji u slučaju opasnosti;

Materijal i oprema za pružanje prve pomoći
(Izvor – jedan od mnogih materijala iz oblast BZR i elektronska zbirka propisa Republike Srbije)

U skladu sa Pravilnikom o postupku i opremi za pružanje prve pomoći i organizovanju službe spasavanja u slučaju nezgode na radu (''Službeni list SFRJ'', broj 21/71) – pravno pravilo preuzeto na osnovu odredbe člana 79. tačka 21. Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu (''Službeni glasnik RS'', broj 101/05 od 21.11.2005. godine), poslodavci su u obavezi da obezbede sanitetski materijal i pružanje prve pomoći zaposlenima. Članom 1. stav 1. i 2. navedenog pravilnika propisuje se postupak za pružanje prve pomoći i organizovanje službe spasavanja, materijal odnosno oprema potrebna za pružanje prve pomoći, kao i uslovi koje u pogledu stručnosti treba da ispunjavaju lica za vršenje tih poslova, zatim da se odredbe ovog pravilnika primenjuju u radnim i drugim organizacijama, organima, društveno-političkim zajednicama i kod drugih pravnih i fizičkih lica kod kojih se zapošljavaju lica na radu.

Celo poglavlje II Pravilnika propisuje PRUŽANE PRVE POMOĆI gde podnaslovima propisuje: 1) Materijal i oprema za pružanje prve pomoći; 2) Organizovanje pružanja prve pomoći i 3) Osposobljavanje lica za pružanje prve pomoći.

Potrebno je potruditi se i pronaći ''Službeni list SFRJ'', broj 21/71 i tu imate sve potrebne pravne informacije, a za pojedina stručna pitanja i publikacije najbolje je obratiti se najbližoj organizaciji Crvenog krsta, jer se njihovi prihodi za pruženu uslugu obuke koriste u humanitarne svrhe.
Arrow
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
galamic
Poslao: Uto Jul 13, 2010 16:49 Odgovoriti sa citatom
www.zidna-apoteka.com ili ukucajte tekst u internet pretrazivač ''Pravilnik o postupku i opremi za pružanje prve pomoći i organizovanju službe spasavanja u slučaju nezgode na radu''.

www.zemunskagimnazija.edu.rs

Pozdrav i prijatno pretraživanje.
viktorv
Poslao: Čet Jul 22, 2010 15:26 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 06 Jul 2009 Poruke: 129 Lokacija: Kovacica
Čisto da napomenem, napisao sam u nekom postu koji šablon koristi inspekcija kada vrši redovnu kontrolu, a među kojima nigde nema ništa što se tiče prve pomoći.
U opšte nekažem da to nije potrebno (još kako je potrebno ako se nešto desi a vi to nemate) ali inspekcija za sada to nekontroliše.
A vi se pitajte koliko je malo potrebno da bi se spasio ljudski život (ponekad samo pribor za prvu pomoć).

Idea Idea Idea
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
galamic
Poslao: Čet Jul 22, 2010 21:36 Odgovoriti sa citatom
Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu, Član 15. stav 1. Tačka 9) propisano je da je poslodavac dužan da obezbedi pružanje prve pomoći, kao i da osposobi odgovarajući broj zaposlenih za pružanje prve pomoći, spasavanje i evakuaciju u slučaju opasnosti. Članom 79. stav 1. propisano je da do donošenja propisa o opštim i posebnim merama bezbednosti i zdravlja na radu, ukoliko nisu u suprotnosti sa ovim zakonom, primenjivaće se mere zaštite na radu (pravila), sadržana u sledećim propisima:
21) Pravilnik o opremi i postupku za pružanje prve pomoći i organizovanju službe spasavanja u slučaju nezgode na radu ("Službeni list SFRJ", broj 21/71).
Ova obaveza je propisana i utvrđena Zakonom i poslodavac je dužan sprovoditi je u potpunosti.

O metodologiji rada Inspekcije rada može se pričati nadugo i naširoko, njihova nadležnost i delokrug rada, ovlašćenja i slično, regulisani su Zakonom. Inspektori su potpuno samostalni u vršenju inspekcijskog nadzora u skladu sa odredbama Zakona i ograničeni su samo navedenim ovlašćenjima. Njihova je sloboda da procene kada će i u kom obimu vršiti nadzor osim kada dolaze po zahetevu bilo zaposlenog ili nekog drugog pravnog ili fizičkog lica ili po nekom drugom zahtevu kada je predmet nadzora određen navodima u predmetnom zahtevu.

To što u nekim nadzorima nisu pominjali odnosno tražili dokumentaciju i sredstva prve pomoći uopšte ne znači da je sledeći put ili kod nekog drugog neće tražiti ili izvršiti nadzor i u tom delu. Pa, mi ovaj posao ne radimo zbog inspektora već za poslodavca i radi sprovođenja mera BZR i sprečavanja nastanka povreda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi sa radom zaposlenih kod njega. Idea
viktorv
Poslao: Pet Jul 23, 2010 16:15 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 06 Jul 2009 Poruke: 129 Lokacija: Kovacica
Opet si me pogrešno protumačio. Sad

Ja sam hteo samo da ukažem gde nastaje problem kod prve pomoći. Da se više kontroliše i rigoroznije od strane inspekcije ne bi bilo toliko nemara i povređivanja na radu.

Šta će preduzeti poslodavac kada mu dođe inspekcija i kaže da je sve OK, a on nema ništa regulisano što se tiče prve pomoći??? (Primer kod mene: Picerija u kojoj je bila inspekcija)
Pa eto NIŠTA, i to je i uradio u konkretnom primeru a moje sugestije povodom toga je shvatio u smislu "Pa kada kaže inspekcija da to nemora onda nemora".

A kada se nešto dogodi ???

Zae nije bolje sprečiti nego lečiti
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
galamic
Poslao: Pet Jul 23, 2010 20:08 Odgovoriti sa citatom
Odlicno sam ja shvatio tekst, ali opet ponavljam da ja svoj posao ne obavljam na osnovu teksta iz zapisnika inspektora ili bilo kog organa koji svoju obavezu shvata površno ili misli da je on taj koji može da tumači propise kako hoće.

Obaveze poslodavca, stručnog lica i svih zaposlenih su propisane Zakonom o BZR i nizom podzakonskih akata i u tim odredbama su utvrđene sve obaveze i niko nema pravo, a najmanje predstavnik državnog organa kome je poverena funkcija nadzora nad sprovođenjem tih odredbi kod poslodavca, da bilo koju obavezu stavlja van snage ili je zanemaruje na način kako ona nije bitna i da je to tako zato što on ili ona kaže.

To je jedno, a već je sasvim druga stvar kada sve to dođe na sud pa kada sudija radi samo po zakonu i traži sva ona akta koja je zakonodavac propisao.

Zato, u pravu si da je jedino ispravno delovati preventivno i ispoštovati sve zahteve iz propisa, jer to i jeste cilj zakonskih propisa ''da se uspostavi sistem bezbednosti i zdravlja na radu koji obuhvata čitav niz preventivnih mera kako do povrede ne bi došlo.
gala
Poslao: Čet Feb 02, 2012 11:31 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 13 Dec 2010 Poruke: 45
Kolega,
Sto se tice ormarica i pruzanje prve pomoci mislim da ne treba mnogo diskutovati. 2% obucenih je mozda dovoljno a mozda i ne. To je neki zakonski minimum, ali mislim da je na mestima gde su rizici od povredjuvanja veliki, tj. povecani taj procenat mora biti veci jer je u intersu svih nas a narocito zaposljenih. Jer dok stigne onaj koji je obucen ili hitna pomoc,....

A kada su u pitanju zakonske obazeze, i podzakonski akti, interesuje me da li je obavezno donosenje pravilnika o postupku i opremi za pruzanje prve pomoci ili je dovoljno obavestenje (ono koje stoji na ornaricu za prvu pomoc).
Do sada nisam naisla na konkretan odgovor.

Unapred hvala
milutin.jelić
Poslao: Čet Feb 02, 2012 13:47 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 21 Apr 2008 Poruke: 137
Samo potsećanja radi: svi propisi u oblasti BZR daju minimum standarda koji su obavezni za sve poslodavce (na koje se odnose). Kao i u drugim oblastima, i u uspostavljanju sistema prve pomoći, procenom rizika se dolazi do stvarnih potreba, na osnovu kojih se definiše način organizovanja, uz obavezu poštovanja propisanog minimuma.
I ne zaboravite, minimum nije 2% zaposlenih, kako se obično tumači, već neposredni rukovodioci i 2% zaposlenih, ali tako da se obezbedi da u svekoj smeni, ili odvojenoj celini i td. uvek bude prisutno minimalno 2% . To, naprimer znači da na benzinskim pumpama moraju svi biti osposobljeni.

Ne treba donositi nikakav pravilnik kod poslodavca, kao poseban pravni akt, dovoljno je primeniti, razraditi zahteve iz važećeg Pravilnika iz 71 godine i zahteve iz akta.
milutin.jelić
Poslao: Čet Feb 02, 2012 13:48 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 21 Apr 2008 Poruke: 137
Samo potsećanja radi: svi propisi u oblasti BZR daju minimum standarda koji su obavezni za sve poslodavce (na koje se odnose). Kao i u drugim oblastima, i u uspostavljanju sistema prve pomoći, procenom rizika se dolazi do stvarnih potreba, na osnovu kojih se definiše način organizovanja, uz obavezu poštovanja propisanog minimuma.
I ne zaboravite, minimum nije 2% zaposlenih, kako se obično tumači, već neposredni rukovodioci i 2% zaposlenih, ali tako da se obezbedi da u svekoj smeni, ili odvojenoj celini i td. uvek bude prisutno minimalno 2% . To, naprimer znači da na benzinskim pumpama moraju svi biti osposobljeni.

Ne treba donositi nikakav pravilnik kod poslodavca, kao poseban pravni akt, dovoljno je primeniti, razraditi zahteve iz važećeg Pravilnika iz 71 godine i zahteve iz akta.
srecko
Poslao: Čet Feb 02, 2012 14:45 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 25 Maj 2008 Poruke: 56 Lokacija: između Dunava i Velike Morave
Moje je mišljenje da trebaju postojati procedure za sve moguće operacije ili opremu sa kojom se radi.

Jedan od razloga je što u Pravilniku o prev.merama. . .čini mi se, stoji da poslodavac mora imati uputstva za bezbedan rad sa opremom. . .

Što se tiče prve pomoći, ja sam izradio proceduru. Ono što je na početku naznačeno, je to da ona služi samo kao 'podsetnik', jer ja naravno nisam stručan za držim obuku iz pružanja prve pomoći. . .

A podsetnik inače treba imati, jer posle par godina zaboravi se da li beše kod KPCR idu 30 pritisaka na grudni koš ili 30 uduvavanja vazduha kroz usta Smile.

Dalje, treba propisati i odgovornosti rukovodioca i ostalih u slučaju incidenata.

A i ne može da škodi, da svi u slučaju povrede znaju osnovne postupke.

Naravno, sve to prate zapisi.

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 2 od 2
Idi na stranu Prethodni  1, 2
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu