BZNR forum
Autor Poruka

<  Povrede na radu  ~  povreda na radu 2009 god

bata79
Poslao: Pon Mar 04, 2013 22:01 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 04 Mar 2013 Poruke: 2
Izvinjavam se ako mozda otvaram istu ili slicnu temu, nov sam ovde. Stolar sam po struci. 2009 registrovao sam preduzetnicku radnju u oktobru mesecu, a vec krajem novembra imao sam povredu prilikom koje sam ostao bez jednog dela kaziprsta desne ruke. Iako sam prilikom prijema pomoci u opstoj bolnici izjavio da je to povreda na radunisam dobio nikakve upute sta bi trebao raditi dalje, na tome se i zavrsilo. Na previjanja sam isao dva meseca, a nisam radio tri meseca, zbog posledica povrede.
Zanima me dali sam imao prava na neku vrstu odstete, sa obzirom na povredu ili je mozda jos uvek imam?? napominjem da su sve dazbine, porezi,zdravstveno i penziono redovno placani.
Unapred zahvalan
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Zoran Šukalo
Poslao: Uto Mar 05, 2013 09:39 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 220 Lokacija: Beograd
Kolega sa foruma

otvorio si temu koja muči veliki broj lica koja su pokrenuli sopstveni posao da li su sami ili imaju i zaposlene. U Zakonu o bezbenosti i zdravlju na radu član 37 piše
"Poslove bezbednosti i zdravlja na radu poslodavac može da obavlja SAM u delatnostima,,,,,,zanatskih i ličnih usluga,,,, ako ima do deset zaposlenih i nije dužan da ima položen stručni ispit iz stava 2 ovog člana. Omogućeno ti je da radiš ali niko ti nije rekao šta sve treba da znaš da bi mirno spavao. I sve je dobro dok se nešto ne desi. Tada se poštuju važeći zakoni i za mala i velika privredna društva. Očekuje se da imaš sprovedene sve definisane obaveze po zakonu a ima ih, i treba da si verziran sa papirima.
Moj zaključak je da znati raditi bilo koji posao je 10 % od celokupnog poslovanja bilo kojeg društva SZR AGENCIJE PRIVREDNOG DRUŠTVA a ostalo je vezano za organizaciju itd. Očekujem da će druge kolege dati odgovor na tvoje pitanje.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
bata79
Poslao: Uto Mar 05, 2013 16:59 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 04 Mar 2013 Poruke: 2
nadam se bar odgovoru kome se obratiti.. Very Happy
milutin.jelić
Poslao: Čet Mar 07, 2013 12:29 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 21 Apr 2008 Poruke: 137
Bato, prijatelju, da bi ste ostvarili prava po osnovu povrede na radu morate to da tražite. Sva prava po osnovu povrede na radu se ostvaruju na osnovu izveštaja o povredi na radu koji poslodavac daje ZAPOSLENOM i fondovima zdravstvenog i penzionog osiguranja, u skladu sa članom 51 Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu. Ako ste zaposleni u preduzetničkoj radnji dajete izveštaj samom sebi. Situacija se komplikuje ako niste zaposleni, već samo poslodavac. I, vodite računa, ako ste zaposleni i poslodavac, onda možete da ostvarite prava, naprimer na troškove lečenja i naknadu plate 100% za vreme bolovanja, ali s druge strane, naknadu plate sami obezbeđujete kao poslodavac, odnosno filijala Zdravstvenog osiguranja može da od vas kao poslodavca traži da im nadoknadite štetu za isplaćene troškove lečenja po osnovu povrede ako niste sproveli mere bezbednosti i zdravlja na radu prema propisima.

Inače, prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju, član 73. kao preduzetnik, imate pravo na naknadu zarade iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja (65%), za što se treba obratiti nadležnom fondu
ZJZ
Poslao: Čet Mar 07, 2013 15:01 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 23 Mar 2011 Poruke: 94
Interesantna tema.
Milutin je prilično dobro objasnio situaciju, koja ni malo nije zgodna.
Ispada, ako sam dobor shvatio, da je za preduzetnika (koji je i poslodavac i zaposleni) bolje da troškove usled povrede na radu snosi Fond ZO, odnosno da se ne prijavljuje povreda na radu Confused Exclamation Question
Jer ako prijavi povredu (ova je očigledno teška), troškove bolovanja snosi poslodavac za svo vreme trajanja bolovanja (a to znači 100% troškova pada na njegov teret-lični), doduše ne postoji odgovornost poslodavca ako je viša sila ili sl....
Kponkretna povreda ne može da se reguliše sada, jer je po Zakonu o BIZNR poslodavac obavezan da prijavi povredu (član 50) u roku od 24 sata Exclamation
Razmišljlanje.....
Ako poslodavac-preduzetnik ne prijavi povredu u određenom roku, onda može još i da bude prozvan (možda "popije" i prijavu) od strane Inspekcije za ZNR Question Idea Question Crying or Very sad

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 1
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu