BZNR forum
Autor Poruka

<  Druga pitanja BZR  ~  Pitanje za sve Vas koji ste nekada išli na inženjersku praks

Ivan Čipan
Poslao: Pon Feb 09, 2015 22:18 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 08 Feb 2015 Poruke: 5 Lokacija: Sremska Mitrovica
Verujem da sam na pravom mestu da zatražim savet. Trenutno se i dalje tretiram kao student BZNR, s tim da mi je još ostala praksa i završni rad, priznaću tek sad mislim da ne znam ništa, a za 10-ak dana bih trebao da nađem i odaberem firmu u kojoj ću početi sa praksom. Tamo će me u sistem rada upućivati komentor, tačnije lice za bezbednost u toj firmi, a sve to ću kroz rad referisati metoru na fakultetu-profesoru. Dakle, moje pitanje za Vas iskusne i one koji bi bili radi da me upute na neke stvari vezane za moje dalje snalaženje tokom prakse je na šta treba da obratim pažnju, za šta da se interesujem, da li postoji neki vid pripreme da se ne obrukam, sta smem da pitam..itd? Ukratko ću reći da sam za sada odabrao dve firme jedna je drvna industrija "Drvni kombinat", a druga je "Komunalno" verujem da ću ih kombinovati radi što većeg iskustva i saznanja.
Isčitao sam neke uredbe, zakone i pravilnike vezane za buku i vibracije, obezbeđivanje oznaka, rad na otvorenom prostoru sa povećanim temperaturama, eksplozivne atmosvere, lekarskim pregledima, postupku pregleda opreme za rad i uslove radne okoline, procenu rizika i naravno zakon o bezbednosti i zdravlju na radu. Da li postoji još nešto što bi upotpunilo to predznanje za otpočinjanje prakse i na šta bi me Vi uputili? Eto, nadam se da će te mi pružiti priliku da se i ja nečemu naučim i da Vam se zahvalim.
Very Happy
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Zoran Šukalo
Poslao: Uto Feb 10, 2015 13:01 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 221 Lokacija: Beograd
Poštovani kolega

pored znanja Zakona i podzakonskih dokumenata - pravilnika i uredbi mislim da je bitno da se na početku upoznaš sa sledećim
- Delatnost privrednog društva
- Organizaciona šema
- Postojeća dokumentacija Procena rizika
Pravilnik o pravima, obavezama i odgovornostima.......
Obrasci od 1 do 14 itd
- Način komunikacije Lica za BZR sa Poslodavcem
- Plan aktivnosti za tekuću godinu
- Obuke zaposlenih i novozaposlenih
- Način komunikacije sa službom za ljudske resurse
Ovo je dovoljno a da ne kreneš sa stručnim radom pa da zaboraviš osnovu.

Pozdrav
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Ivan Čipan
Poslao: Uto Feb 10, 2015 13:58 Odgovoriti sa citatom
Hvala Vam Zorane. Uglavnom sam Vas sve razumeo, osim ovih obrazaca 1 do 14, jel su oni vezani za prethodno pomenute pravilnike o pravima, obavezama i odgovornostima ili su to neki drugi obrasci u pitanju? I još jedno pitanje gde mogu da pronađem te obrasce i obrasce vezane za način komunikacije i obuke zaposlenih i ne zaposlenih, da li je to neki dokument sa sajta ministarstva za rad?
Možda bi bilo lakše ako mi pošaljete link sajta. Very Happy
Hvala jos jednom Smile
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Uto Feb 10, 2015 15:26 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1082
Ivane,

Ovi obrasci (1 do 14) su iz Pravilnika o evidencijama u oblasti BZR. Pravilnikom je definisan sadržaj i forma obrazaca, a popunjava ih lice za BZR.

Sva ova dokumentacija bi trebala da se nalazi kod lica za BZR u firmi, možda nešto u kadrovskoj službi. A što se komunikacije tiče, za to, na žalost, ne postoji obrazac. Kako se ko snađe!

Pozdrav.
Ivan Čipan
Poslao: Uto Feb 10, 2015 22:00 Odgovoriti sa citatom
Konačno da za nešto nije potreban obrazac! Very Happy
Hvala Vam Slobodanka Very Happy

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 1
Napiši novu temu