BZNR forum
Autor Poruka

<  Lice za BZR  ~  Obaveze Lica za BZNR u agenciji za iznajmljivanje radnika

Bane
Poslao: Sre Avg 05, 2015 10:43 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 31 Jul 2015 Poruke: 3
Interesuje me sledeće:

- da li Lice za BZNR u agenciji za iznajmljivanje radnika mora da radi procene bezbednosti za radna mesta u firmama gde šalje radnike i da li mora da uradi obrazac br. 6 za te radnike (ili je to obaveza lica za BZNR u firmi gde zaposleni stvarno radi).

- da li firma koja unajmljuje radnike preko agencije za iznajmljivanje radnika, mora da u svojoj sistematizaciji radnih mesta ima i radna mesta za te radnike (ili samo za ,,svoje,, radnike).
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
VANJA
Poslao: Pon Avg 10, 2015 13:42 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 25 Maj 2009 Poruke: 27
Poštovani Bobane pročitaj čla 21 Zakona o BZNR-u . Ovim članom je uređen položaj zaposlenih, sa stanovišta obezbeđivanja njihove bezbednosti i zdravlja na radu , koji su u radnom odnosu kod jednog poslodavca , a na osnovu angažovanja obavljaju poslove kod drugog poslodavca, Mere za bezbednost i zdravlje na radu obezbeđuje poslodavac koji je angažovao zaposlene, prvenstveno vodeći računa koje su sve mere zaštite propisane za poslove (radna mesta) na kojima angažuje zaposlene drugog poslodavca.
Članom 29 istog Zakona je navedeno ko vrši obuku zaposlenih koji su amngažovani kod drugog poslodavca.Znači taj što ih je angažovan je dužan da ih i osposobi.
Gore navedeno je posledica principa da svaki zaposleni ima pravo na bezbednost i zdravlje na radu
Bane
Poslao: Sre Avg 12, 2015 09:29 Odgovoriti sa citatom
Vanja hvala na odgovoru, ali ja sam ipak postavio konkretno pitanje.
Znam i ja šta piše u zakonu ali AGENCIJA ZA IZNAJMLJIVANJE RADNIKA je specifična organizacija koja samo IZNAJMLJUJE radnike ,,papirološki,, odnosno nisu fizički prisutni u agenciji.
Znam za slučaj u praksi gde lice za BZNR u agenciji radi procene rizika za radna mesta na koja će ti radnici da budu poslati (u drugoj firmi) i prema tome im uradi i obrazac 6 tako da radnik ima DVA obrasca 6 (jedan u agenciji a jedan u firmi gde je radno angažovan).
Smatram da je SULUDO da lice za BZNR u AGENCIJI radi procene rizika za RM u firmi u koju šalje radnike i koju nije ni video (procenu rizika radi po sistematizaciji).
Lično smatram da svu papirologiju oko BZNR (procena rizika, test, obrazac 6...) za radnika koji je iznajmljen od agencije treba da uradi Lice za BZNR u firmi gde radnik stvarno i radi.
Takođe, u firmi u kojoj sam ja Lice za BZNR, radi nekoliko radnika iznajmljenih preko agencija za iznajmljivanje, a čija radna mesta NISU obuhvaćena sistematizacijom RM ali ne znam da li TREBA da budu obuhvaćena. Zato sam i pitao
VANJA
Poslao: Sre Avg 12, 2015 13:38 Odgovoriti sa citatom
Bane,
Kako i kaže član 23 Lice BZNR poslodavca koji je angažovo radnike treba da ih osposobi i mora i za takve radnike da ima procenu radnog mesta . Da li je ona u sistematizaciji ili ne kod njega to radno mesto negde postoji čim traži da angažuje radnike. Pa samim tim je njegova obaveza. Onaj koji prosledjuje radnike mora o Ugovoru o angažovanju radnike da sa jednim članom reguliše i ove obaveze. I mislim da bi dobro bilo kada bi firma koja ustupa radnike , tim radnicima dala neko pismeno uputstvo o njihovim obavezama kod drugog poslodavca.
Jovanium
Poslao: Sre Avg 12, 2015 13:51 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 08 Maj 2013 Poruke: 80 Lokacija: Zrenjanin
- Organizovanje i sprovođenje BZNR za unajmljene radnike zavisi od toga ko je sa tim radnicima napravio važeći ugovor, šta je navedeno u tom ugovoru po pitanju BZNR i kakav je ugovor sklopljen (da li ugovor o privremeno-povremenim poslovima ili ugovor o delu).
- Poslodavac ne mora da sistematizuje RM za unajmljene radnike ako se radi o poslovima koji su van delatnosti poslodavca i ako se ti poslovi retko i povremeno obavljaju. Ali, dešava se da unajmljeni radnici bivaju angažovani kao ispomoć stalno zaposlenim radnicima da bi se ubrzao i na vreme završio posao. U tim slučajevima, RM gde oni rade obuhvaćena su sistematizacijom.
PS: Kod mene isto rade radnici preko omladinske zadruge. Vrše iskop zemlje za postavljanje podzemnih električnih instalacija. Da li ima smisla sistematizovati RM za ručni iskop zemlje u firmi koja se bavi proizvodnjom plastičnih delova za automobile?
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
VANJA
Poslao: Sre Avg 12, 2015 14:34 Odgovoriti sa citatom
Jovane upravo tako kako ste i napisali
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Pet Avg 14, 2015 21:33 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1078
Bane ::
Interesuje me sledeće:

- da li Lice za BZNR u agenciji za iznajmljivanje radnika mora da radi procene bezbednosti za radna mesta u firmama gde šalje radnike i da li mora da uradi obrazac br. 6 za te radnike (ili je to obaveza lica za BZNR u firmi gde zaposleni stvarno radi).

- da li firma koja unajmljuje radnike preko agencije za iznajmljivanje radnika, mora da u svojoj sistematizaciji radnih mesta ima i radna mesta za te radnike (ili samo za ,,svoje,, radnike).

Bane,
Na pitanja koja ste postavili prenosim odgovore koleginice Jasmine Tubić, koja, kao stručno lice za BZR, ima iskustva u radu i sa firmama koje iznajmljuju i sa firmama koje angažuju radnike preko agencije:

- Lice za BZR agencije za posredovanje u zapošljavanju (iznajmljivanje) radnika treba da uradi osnovnu obuku iz oblasti BZR za lica koja upućuje dalje na rad u drugim firmama I formira obrazac br. 6. ( ova obuka bi trebala da sadrži osnovno upoznavanje sa Zakonom o BZR, obavezama poslodavaca, zaposlenih, kada se vrše obuke, kako se prijavljuje povreda na radu, kako se I kada koriste LZO, ...).
Obuku za rad na konktetnim radnim mestima vrše lica za BZR u firmama gde bivaju upućeni na rad zaposleni, a prema svom Aktu o proceni rizika I prema svom Programu obuke. Oni takođe formiraju obrazac br. 6 koji zaposleni takođe potpisuje I ostaje u firmi gde je angažovan.
Agencija za posdedovanje u zapošljavanju radi procene rizika na radnim mestima prema svojoj sistematizaciji poslova.

- Firma koja unajmljuje radnike preko agencije mora imati u svojoj sistematizaciji poslove za koje angažuje radnike preko agencije, kao I odgovarajuću porocenu rizika za ova radna mesta.
Bane
Poslao: Pon Avg 17, 2015 10:44 Odgovoriti sa citatom
Slobodanka,
zahvaljujem na odgovoru. Tako sam i pretpostavljao pošto je najlogičnije.
Zamolio bih samo za malo objašnjenje oko Obrasca 6 koji izrađuje Lice za BZNR u Agenciji za zapošljavanje - šta da upiše u rubrike ,,opis poslova, rizici i konkretne mere,, s obzirom da vrši samo osnovnu obuku i ne pravi taj obrazac prema Aktu o proceni rizika na konkretnom radnom mestu?
Jovanium
Poslao: Uto Avg 18, 2015 09:14 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 08 Maj 2013 Poruke: 80 Lokacija: Zrenjanin
Bane!
Mene je veoma zainteresovala vaša tema i prethodnih dana sam se raspitivao kod iskusnih i stručnih lica iz ove oblasti. Došao sam do zaključka da vam je gospođa Radojević ponudila najkorektniji odgovor.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Pet Avg 21, 2015 13:28 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1078
Bane ::
Slobodanka,
zahvaljujem na odgovoru. Tako sam i pretpostavljao pošto je najlogičnije.
Zamolio bih samo za malo objašnjenje oko Obrasca 6 koji izrađuje Lice za BZNR u Agenciji za zapošljavanje - šta da upiše u rubrike ,,opis poslova, rizici i konkretne mere,, s obzirom da vrši samo osnovnu obuku i ne pravi taj obrazac prema Aktu o proceni rizika na konkretnom radnom mestu?

Bane,

Proslediću Vam predlog na mail.

Pozdrav

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 1
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu