BZNR forum
Autor Poruka

<  Povrede na radu  ~  KO JE KRIV ZA SERIJU TEŠKIH POVREDA U RTB BOR?

Slobodanka.Radojevic
Poslao: Čet Okt 20, 2016 09:06 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1125
izvor: Blic | 19. 10. 2016

U RTB “Bor” za godinu dana su u teškim nesrećama čak trojica radnika ostala bez ruke. Srećom, ostali su živi, ali će posledice biti trajne.

Radnik Perica Petković (32) pre dve nedelje je teško povređen pod još nerazjašnjenim okolnostima u pogonu borske flotacije. Bez ruke je ostao i Robert Stojanov (42) u Pogonu topionice, kada mu je kod dozatora fleš-peći mašina uhvatila levu ruku i iščupala je iznad lakta. Na istom mestu bez desne ruke je ostao i njegov kolega Žarko Jovanović (34).

Perici Petkoviću je transportna traka uhvatila rukav i pokidala levu ruku iz ramena.

SAMO DA BUDE DOBRO

- Perica se za sada uspešno oporavlja. Iz RTB nam zaista pomažu. Ako nam treba prevoz, uvek je omogućeno, a i novčano su nam pomogli. Samo da mom sinu bude dobro - kaže Peričina majka Nadica Petković (69).

Žarko Jovanović, koji je takođe teško povređen, za “Blic” priča kako se u njegovom slučaju dogodila nesreća.

- Radio sam u prvoj smeni, kada sam dobio naređenje od neposrednog rukovodioca da treba da se čisti pužni dozator, pod uslovom da se mašina ne gasi, već da se u toku rada čisti jer je tog dana bio slab unos koncentrata. Kad sam krenuo sa cevkom za izduvavanje koja je priključena na crevo sa komprimovanim vazduhom, on me je terao dublje da gurnem cevku, kako bih što više skinuo naslage koncentrata. Dok sam to radio, iznenada me mašina povukla, zalepila za kućište i počela da me uvlači sve dublje. Odupirao sam se svom snagom. Kada sam uspeo da se sklonim, pogledao sam i video da nemam desnu ruku - opisuje Jovanović stravične trenutke koje je proživeo.

On ističe da je radio u radnoj jedinici Kamenolom, pa je po potrebi posla prebačen u Topionicu.

- Nikada se mašina nije čistila u toku rada, ali tog dana se vršio pritisak jer je bio slab unos koncentrata. Dešavaju se povrede zbog manjka ljudi u pogonima i loše bezbednosti na radu, pošto se prebacujemo sa radnog mesta na drugo radno mesto, a niko ne sme da odbije, ljudi se plaše otkaza i sankcionisanja. Deca me stalno pitaju: „Tata, kad će ruka da ti poraste?“, a šta da im ja kažem - dodaje Jovanović.

RADI VEŽBE

On je trenutno u Bolnici za rehabilitaciju i protetiku.

- Trenutno radim vežbe kako bih mogao da namestim protezu. Prošlo je mnogo vremena i svi se u bolnici čude kako me dosad niko ranije nije poslao na rehabilitaciju. Mogao sam da dobijem neku najskuplju i najmoderniju protezu, da sam ranije išao na rehabilitaciju, međutim sada radim vežbe, pa da preko socijalnog dobijem bilo kakvu protezu koju ću moći da nosim - ogorčen je naš sagovornik, koji priznaje da ga je firma poslala u Nemačku gde je dobio modernu protezu, ali da je ona neupotrebljiva, pošto prethodno nije sproveden proces rehabilitacije.

Njegov kolega Robert Stojanov, koji je ostao bez leve ruke, nije hteo da govori za medije.

PSIHIČKI PROBLEMI

- Imao sam velikih psihičkih problema, jedva sam se oporavio i zaista ne bih govorio o tome - kratko je prokomentarisao Robert.

Dejan Jovanović, republički inspektor rada za Borski okrug, izjavio je za „Blic“ da je prilikom nadzora utvrđeno da su Stojanov i Jovanović obavljali čišćenje zateznog bubnja, odnosno pužnog dozatora dok su oni bili u pokretu, što je nedopustivo.

- Utvrđeno je da u tim delovima pogona ne postoje istaknuta upozorenja, pa je naloženo RTB-u da ih istakne. Izdata je i zabrana poslodavcu da se obavlja čišćenje sistema kada su oni u pokretu - kazao je Jovanović i naglasio da su podneta dva zahteva za prekršajni postupak i da su oba sudska postupka u toku.

JOVANOVIĆ: Spaskovski nije hteo da me primi

Žarko Jovanović ističe da je tražio pomoć i od generalnog direktora RTB Blagoja Spaskovskog, ali bezuspešno.

- Dok sam ležao u bolnici, gospodin Spaskovski mi je obećao da će da mi zaposli ženu u RTB, da će u svakom pogledu da mi pomogne, ali ništa od toga. Kasnije nije hteo ni da me primi - kaže Jovanović.

Iz RTB su, međutim, izjavili da supruga Žarka Jovanovića radi u jednom trgovinskom objektu i da nije nezaposlena kao što on tvrdi.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 1
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu