BZNR forum
Autor Poruka

<  Obuke  ~  Obuka za bezbjedan rad sa karetama

zzibnr
Poslao: Pet Okt 21, 2016 08:41 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Okt 2016 Poruke: 18
Da li me neko može uputiti na neki zakonski dokument koji obrađuje dio bezbjednog rukovanja "karetama" ?

Hvala unaprijed
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Pet Okt 21, 2016 10:52 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1057
zzibnr ::
Da li me neko može uputiti na neki zakonski dokument koji obrađuje dio bezbjednog rukovanja "karetama" ?

Hvala unaprijed

Šta su karete?
Ja sam pronašla da je to prikolica, bez stranica, na kojoj se prevoze drva, ali nisam sigurna da li je tačno. Objasnite malo o čemu se radi, da bismo mogli da odgovorimo
milutin
Poslao: Pet Okt 21, 2016 10:55 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 22 Mar 2015 Poruke: 7 Lokacija: Brus
Ako mislite na kareta prikolice, nema posebne zakonske regulative. Pošto je to oprema za rad, ona podpada pod obaveze iz Pravilnika o preventivnim merama za BZR pri korišćenju opreme za rad. Njih mogu da koriste samo imenovani rukovaoci koji moraju da budu stručno osposobljeni za rukovanje karetama sa dokumentovanjem osposobljenosti (potvrda, uverenje). Pored toga (ili u sklopu tog osposobljavanja) moraju biti osposobljeni i za bezbedno rukovanje karetama što takođe mora biti dokumentovano.
zzibnr
Poslao: Pet Okt 21, 2016 12:10 Odgovoriti sa citatom
Pod karetama, u mom slučaju.mislila sam na kolica na el.motorni pogon, konkretno Tip EKN 1001, koja se koriste u elektroodržavanju za prenošenje tereta.
Interesuje me da li neko ima dio koji se odnosi na bezbjedno rukovanje odnosno neku vrstu upustva za bezbjedan rad ili da me uputi gdje bih to mogla da pogledam.

Ako neko ima nešto o ovome bila bih veoma zahvalna da me uputi

Jelena
milutin
Poslao: Pet Okt 21, 2016 13:28 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 22 Mar 2015 Poruke: 7 Lokacija: Brus
Draga Jejena,
Ako dotične karete niste sami pravili (što nije preporučljivo!) onda bi ste, po propisima, trebali da od isporučilaca dobijete uputstvo za upotrebu I održavanje, koje vam je osnovno za obuku. Ako nemate I ne možete da pronađete od proizvođača (isto ili slično uputstvo) predlažem Vam da formirate tim (mašinac I elektro I dr) I da sami izradite uputstvo.
zzibnr
Poslao: Pet Okt 21, 2016 14:23 Odgovoriti sa citatom
Nismo karete sami pravili, već se one koriste dugi niz godina (desetinama) u preduzeću i problem je baš to upustvo,koje nedostaje.
Kod nas je u pripremi obuka za radnike za rukovanje karetom.
Da bi se sprovela ta obuka formira se tzv:Komisija od nekoliko članova odgovarajućih profesija + lice iz ZNR. Svako obradi svoj dio i to se poveže u jednu cjelinu, u vidu skripte,koja se dostavi radnicima (uopšteno o karetama,tehn. ke, namjena, održavanje itd itd i naravno treba da postoji dio koji je vezan za bezbjedno rukovanje istom). Nakon teoretske obuke,prolaze i praktičnu i oni koji prođu istu,dobiju uvjerenja o obučenosti,odnosno da mogu da rukuju predmetnom karetom.
Meni je u ovom slučaju neophodan taj dio, koji se odnosi na upute za bezbjedno rukovanje. Na internetu sam našla ovaj tip karete, proizvođača Končar Termotehnika. Međutim,pored nekih osnovnih teh. k-ka nisam naišla na neki dio koji bi se odnosio na bezbjedno upravljanje istom sem sledećeg:

Uređaji koji osiguravaju sigurno korištenje vozila:
-uređaj za spriječavanje pokretanja vozila kad vozač nije
na vozačkoj platformi
-brava s ključem protiv neovlaštenog korištenja vozila
-dva svijetla za rad noću
-sirena

Tako,kao i obično, parola snađi se nekako, koristeći sve što ti padne na pamet (internet,zakonsku regulativu, "pomoć prijatelja" i sl.) da bi se dio posla u kojem se učestvuje odradio "kako treba".
Ništa novo. Mi po običaju moramo sve da znamo Very Happy

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 1
BZNR forum  ~  Obuke
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu