BZNR forum
Autor Poruka

<  Stručni ispit  ~  Stručni ispit za iz oblasti bezbednosti i zdravlja

Ivan Trujić
Poslao: Sre Maj 06, 2009 08:46 Odgovoriti sa citatom
Junior admin Pridružio: 01 Jul 2008 Poruke: 7
Pozdrav Nenade

Član 15 tačka 7 Zakona, obavezuje poslodavca da sprovede preventivne i periodične preglede i ispitivanja opreme za rad, kao i preventivna i periodična ispitivanja uslova radne okoline.
Kako poslodavac da ispoštuje tu obavezu? Tako, što je u pismenoj formi odredio lice za bezbednost i zdravlje na radu (član 15 tačka 1), koje je u obavezi da prijavi i položi stručni ispit, ali i da je upoznat sa tehnološkim procesima u privrednom društvu u kojem radi i da uradi plan aktivnosti i predvidi potrebna finansijska sredstva za određen vremenski interval. (Definisano u članu 11 stav 1 zakona). Planiranje je deo preventivnih aktivnosti.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Sre Maj 06, 2009 15:05 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1082
nelle86 ::

Sto se tice Pravilnika o nacinu, programu i visini troskova za polaganje ovog ispita, on mi je uglavnom jasan, ali ima par stvari koje ne razumem bas najbolje. Naime, nije mi jasan onaj deo oko pregleda i ispitivanja opreme za rad i uslova radne okoline. Da li svi kandidati moraju to da znaju na ispitu ili to uce samo oni koji su se prijavili za taj deo, tj oni koji su podneli obrazac 1b i 1v?

Ukoliko polazes ispit za stručno lice za obavljenje poslova bezbednosti i zdravlja na radu onda polažeš:
1. opšti deo (međunarodni pravni izvori u oblasti BZR, sistem BZR u Srbiji, zakon o BZR, prateći zakoni) i
2. posebni deo (procena rizika i opšte i posebne mere u oblasti BZR, tj. pravilnici).

Oni koji polažu ispit za odgovorno lice za obavljanje poslova pregleda i ispitivanja opreme za rad ili uslova radne okoline polažu posebni deo ispita koji je u skladu sa poslovima koje će obavljati.

Pozdrav.
nelle86
Poslao: Sre Maj 13, 2009 19:46 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 28 Apr 2009 Poruke: 14 Lokacija: Beograd
E, super. Sada mi je to jasno.

Zanima me sledece; da li ja, koji imam zavrsenu samo srednju skolu i polozen strucni ispit, mogu da radim Akt o proceni rizika za firmu u kojoj radim?
I, da li ja sa zavrsenom samo srednjom skolom mogu da se prijavim za polaganje ovih ispita za ispitivanje opreme za rad i ispitivanje uslova radne okoline?

Poslao: Pon Jun 22, 2009 22:57 Odgovoriti sa citatom
Hmm... Ova tema je malo zamrla...

Jel moze neko da potvrdi da li su pitanja iz onih skripti jos uvek aktuelna na ispitu? Jel polagao neko skoro ispit?

Ja polazem 04.07.2009 pa mi je malo frka oko ucenja...

Poslao: Pon Jun 29, 2009 09:26 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1082
nelle86 ::

Jel moze neko da potvrdi da li su pitanja iz onih skripti jos uvek aktuelna na ispitu? Jel polagao neko skoro ispit?

Koliko mi je poznato, nije bilo promena u pitanjima na opštem delu ispita. Što se posebnog dela tiče od donošenja Zakona do danas objavljeno je nekoliko novih pravilnika i izašla je Uredba o BZR na privremenim ili pokretnim gradilištima.
Sigurno na ispitu traže da se poznaju novi pravilnici (Pravilnik o preventivnim merama za BZR pri korišćenju sredstava za ličnu zaštitu na radu, Pravilnik o preventivnim merama za BZR na radnom mestu, Pravilnik o preventivnim merama za BZR pri korišćenju opreme za rad). Na sajtu Uprave za BZR možeš da vidiš nove pravilnike.
Pozdrav
Sunny
Poslao: Čet Jul 23, 2009 13:46 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 27 Apr 2009 Poruke: 4
Polagao neko skoro? Da li su pitanja iz posebnog dela ispita(pravilnici) jos uvek ista? Ima li neko primer resenog zadatka iz procene rizika koji se radi na ispitu?
Jasmina Tubic
Poslao: Pon Avg 03, 2009 11:53 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 29 Jul 2009 Poruke: 3
Ptanja su još uvek ista ( ona koja se izvlače na ceduljicama), ali se prilikom usmenog odgovora mogu očekivati i pitanja iz novih Pravilnika, koje je Slobodanka Radojević navela u odgovoru Nelle 86.
Ništa nije strašno- mora se ipak sve pročitati i logično odgovoriti na pitanja.

Što se tiče rešenih primera procene rizika koja se radi na ispitu može se dobiti na pripremnoj nastavi koju organizuje TEHPRO- svakog meseca, ili ostavi e-mail pa da ti pošaljemo neki primer.
Puno sreće
Sunny
Poslao: Pon Avg 03, 2009 18:55 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 27 Apr 2009 Poruke: 4
Veliko hvala na odgovoru!
Nisam u mogucnosti da idem na pripremnu nastavu, znam da TEHPRO organizuje, koristim njihovu literaturu za spremanje ispita. Evo adrese pa kada budete imali vremena zamolila bih vas da mi posaljete primere zadataka:
milena.basaraba@gmail.com

Jos jednom hvala
nelle86
Poslao: Uto Avg 25, 2009 19:50 Odgovoriti sa citatom
Jasmina Tubic ::
Ptanja su još uvek ista ( ona koja se izvlače na ceduljicama), ali se prilikom usmenog odgovora mogu očekivati i pitanja iz novih Pravilnika, koje je Slobodanka Radojević navela u odgovoru Nelle 86.
Ništa nije strašno- mora se ipak sve pročitati i logično odgovoriti na pitanja.

Što se tiče rešenih primera procene rizika koja se radi na ispitu može se dobiti na pripremnoj nastavi koju organizuje TEHPRO- svakog meseca, ili ostavi e-mail pa da ti pošaljemo neki primer.
Puno sreće

Da li bi neko mogao da posalje ta pitanja sa ceduljica ako ih ima? Ja se spremam da po drugi put izadjem na ispit pabi mi mnogo znacilo da imam ta pitanja.

Moj e-mail je: donn_rile@hotmail.com

Hvala unapred!

Poslao: Sre Avg 26, 2009 12:35 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 26 Avg 2009 Poruke: 1
Nenad ::
U nedelju završih ispit i zaista treba pomoći budućim kandidatima savetima i iskustvom da uspešno polože. Što nas je više jači smo.

Ja sam upravo poceo da spremam jspit, pa me zanima da li moze da se polaze ispit sa zavrsenom srednjom skolom
karaja09
Poslao: Ned Avg 30, 2009 18:28 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 29 Avg 2009 Poruke: 2 Lokacija: Čačak
Zahvaljujem se kolegi Radonjiću na poslatim pitanjima sa odgovorima
nelle86
Poslao: Sre Sep 02, 2009 13:05 Odgovoriti sa citatom
Da li moze neko da predlozi na koji nacin je najlakse savladati (nauciti) poseban deo ispita? Konkretno, samu procenu rizika za radna mesta i sve sto ide uz to?

Poslao: Čet Sep 03, 2009 14:01 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 21 Apr 2008 Poruke: 137
Obično je najlakše ono što je najjednostavnije. Zato vam predlažem da dobro proučite "Pravilnik o načinu i postupku procene rizika na radnom mestu i u radnoj okolini" i "Pravilnik o postupku pregleda i ispitivanja opreme za rad i ispitivanja uslova radne okoline" i da u pripremi uvežbate nekoliko karakterističnih radnih mesta primenom najjednostavnijih metoda za procenu: kinney, 3x3 i dr. Ovi pravilnici su vam bitni zbog rešavanja zadatka, ali i zbog usmenog dela procene rizika.
Sve se svodi na:
- opis procesa rada za radno mesto koje izvučete na ispitu,
- definisanje opštih i specifičnih opasnosti i štetnosti,
- proračun rizika primenom neke od metoda i
- definisanje mera na otklanjanju ili umanjenju rizika.
Među kandidatima za polaganje ispita su u opticaju neki rešeni primeri.
Kao što vidite, jednostavno je. A ako hoćete da bude još jednostavnije i jasnije, javite se na sledeći kurs pripremne nastave koju organizuje TEHPRO od 22. do 26. septembra.
Puno sreće.
nelle86
Poslao: Sre Sep 16, 2009 19:49 Odgovoriti sa citatom
Par pitanje za sve ljude dobr volje koji su polozili ispit i koji se sada aktivno bave ovim poslom.

Da li bi neko mogao da mi kaze gde mogu naci kompletan postupak KINNEY metode za procenu rizika posto vidim da vecina koristi upravo ovu metodu?
Da li je obavezno na ispitu izabrati jednu od metoda i striktno je se pridrzavati u celom postupku resavanja zadatka?

Poslao: Čet Sep 17, 2009 08:36 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 22 Jul 2009 Poruke: 59 Lokacija: Kragujevac
Kolega, evo adrese pa pogledajte pod "Akt o proceni rizika, - postupci - Identifikacija opasnosti i procena rizika" kako je Tehpro primenio Kinney metodu u Telefoniji, mislim da će vam biti jasno
Pozdrav
http://kvalitettelefonija.essentialdots.com/index.php?id=282

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 2 od 18
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, ... 16, 17, 18  Sledeci
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu