BZNR forum
Autor Poruka

<  Stručni ispit  ~  Stručni ispit za iz oblasti bezbednosti i zdravlja

nelle86
Poslao: Čet Sep 17, 2009 20:04 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 28 Apr 2009 Poruke: 14 Lokacija: Beograd
Hvala, Zorane. Pogledao sam onaj link, ali nije mi bas sve najjasnije posle prvog puta. Prostudiracu veceras malo bolje onu stranice pa cu da vidim sta i kako.
Elem, koja je jos popularna metoda za procenu rizika?

Poslao: Pet Sep 18, 2009 11:13 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 220 Lokacija: Beograd
nelle86 ::

Da li bi neko mogao da mi kaze gde mogu naci kompletan postupak KINNEY metode za procenu rizika posto vidim da vecina koristi upravo ovu metodu?
Da li je obavezno na ispitu izabrati jednu od metoda i striktno je se pridrzavati u celom postupku resavanja zadatka?

Izlaziti na ispit sa ciljem da se položi, uslovljava da se odgovara na način koji je prihvatljiv za ocenjivača.
Poznata metoda - priznata metoda - većina koristi metodu.
Hrabrost je da na svoj način pokušaš da analiziraš radno mesto u radnom prostoru i da na svoj način dođeš do procene rizika sa definisanjem preventivnih mera i kvantifikacijom, a da je logično i da može da se odbrani. Mislim da takav pristup može da motiviše za dalja traganja koja su neophodna. Brzina uvođenja novih tehnologija, tera učesnike, poslodavce, lica za BZR i zaposlene da prepoznaju rizike i iste eliminišu.
Tražeći rešenja, a ne samo koristiti metodu koja je u nekom trenutku i u nekoj grani privrede pokazala rezultat, omogućiće ti kreativnost, koja nam je neophodna. Pozdrav
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
nelle86
Poslao: Pon Sep 21, 2009 14:10 Odgovoriti sa citatom
Zoran Šukalo ::
nelle86 ::

Da li bi neko mogao da mi kaze gde mogu naci kompletan postupak KINNEY metode za procenu rizika posto vidim da vecina koristi upravo ovu metodu?
Da li je obavezno na ispitu izabrati jednu od metoda i striktno je se pridrzavati u celom postupku resavanja zadatka?

Izlaziti na ispit sa ciljem da se položi, uslovljava da se odgovara na način koji je prihvatljiv za ocenjivača.
Poznata metoda - priznata metoda - većina koristi metodu.
Hrabrost je da na svoj način pokušaš da analiziraš radno mesto u radnom prostoru i da na svoj način dođeš do procene rizika sa definisanjem preventivnih mera i kvantifikacijom, a da je logično i da može da se odbrani. Mislim da takav pristup može da motiviše za dalja traganja koja su neophodna. Brzina uvođenja novih tehnologija, tera učesnike, poslodavce, lica za BZR i zaposlene da prepoznaju rizike i iste eliminišu.
Tražeći rešenja, a ne samo koristiti metodu koja je u nekom trenutku i u nekoj grani privrede pokazala rezultat, omogućiće ti kreativnost, koja nam je neophodna. Pozdrav

Da li to znaci da ja ne moram da koristim nijednu metodu vec mogu da koristim neku svoju proizvoljnu metodu?

Poslao: Uto Sep 22, 2009 09:32 Odgovoriti sa citatom
Moraš da koristiš neku metodu. Ona nije proizvoljna, već metoda lica koje je uradilo metodu (KINNEY,AUWA . . .), sa kojom je obradio sve elemente koji su nophodni da se definišu rizici na radnom mestu u radnom prostoru. To znači da se na polaganju ne treba vezivati za naziv metode, već pogoditi suštinu i smisao procenjivanja rizika i mera koje će procenjeni rizik optimizovati sa ciljem ostvarivanja povoljnih ekonomskih rezultata.
nelle86
Poslao: Pet Sep 25, 2009 14:32 Odgovoriti sa citatom
Hvala Vam puno, Zorane, na objasnjenju, ali meni sve ovo vezano za taj zadatak izgleda previse komplikovano. Ne znam, moracu da procesljam sve metode pa tek onda da probam neku svoju ili sta vec...

Elem, da li bi neko mogao da mi objasni razliku izmenju opste priznatih mera i preventivnih mera? U Zakonu postoje definicije, ali interesuje me koja je razlika u praksi!?

Poslao: Ned Sep 27, 2009 23:47 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 27 Apr 2009 Poruke: 4
Ispit sam polagala u subotu 26.09. i polozila ga Very Happy
Zahvaljujem se od srca Jasmini Tubic i Zoranu Bozinovicu na nesebicnoj pomoci!
Niko od ispitivaca vam nece traziti ono sto neznate, ali ce ocekivati da na postavljena pitanja odgovorite korektno. Ispit zaista zahteva ozbiljan rad. Imala sam utisak da sam u istom danu polagala cetiri ispita(prosecna)na fakultetu. Bukvalno traje ceo dan, sto jos dodatno iscedi i mozak i telo.
Ipak, kada prodje, sve se to zaboravi.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Zoran Šukalo
Poslao: Uto Sep 29, 2009 08:41 Odgovoriti sa citatom
Veoma nam je drago da ste položili stručni ispit i da postoji još jedno lice koje na tržištu može obavljati te poslove. Želim vam da i dalje nastavite da radite na unapređivanju znanja iz ove oblasti, u vašem intresu i u interesu poslodavca za koga radite. Pozdrav
Ollivera
Poslao: Sub Okt 03, 2009 21:31 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 28 Sep 2009 Poruke: 1
Nisam u mogucnosti da idem na pripremnu nastavu koju organizuje TEHPRO, ali sam cula da imaju literaturu za spremanje ispita i da postoje reseni primeri zadataka iz posebnog dela ispita. Buduci da se pripremam za ispit, mislim da bi mi to mnogo koristilo, pa bih zamolila ako neko to ima da mi posalje na adresu: anasta@neobee.net
Hvala unapred!!!! Very Happy
Zoran Šukalo
Poslao: Uto Okt 13, 2009 11:13 Odgovoriti sa citatom
Poštovana Olivera, imate mogućnost da kod nas zadužite knjige i da ih po polaganju ispita vratite. Javite se na tel. 011/2581056 ili 011/2581057, Gospodji Vesni Papak i dogovorite se oko svega. TEHPRO
straki1972
Poslao: Pon Okt 19, 2009 19:40 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 19 Okt 2009 Poruke: 4
Postovanje svima. Na osnovu <dobrovoljnog> pristanka treba da budem lice zaduzeno za BIZNR u privatnoj firmi. Sobzirom da ispit treba da polozim <mozes ti to do kraja godine> tj da ga spremim za dva meseca, zamolio bih sve dobronamerne <bezbednjake> za bilo kakvu vrstu pomoci sobzirom da (bez obzira sto sam inzinjer masinstva) nisam mnogo upucen u ukupnu problematiku. Sve sto sam dobio jeste..<odes u ministarstvo, naucis sve iz prirucnika i vratis se..> znaci..imam cak prirucnik za polaganje strucnog ispita iz 2007 izdavaca Visa Tehnicka Skola iz Novog Sada i nesto zakona sto sam nasao na sajtu ministarstva. Dali je to dovoljno literature? Za sve koji hoce da pomognu buducem (sto pre nadam se) kolegi moje ime je Pavel 063/8412-958
straki1972@yahoo.com ili straki1972@gmail.com. Unapred zahvalan. Pozz
milutin.jelić
Poslao: Čet Dec 03, 2009 15:17 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 21 Apr 2008 Poruke: 137
Citat:
Postovani gospodine Jelic ,
Drago mi je da ste Vi pevi koji mi se javio na forum BZR . U Makedoniji ispit za specijalistu za BZR mogu da polazu oni koji su zavrsili bilo koji tehnicki fakultet i imaju najmanje 3 god. radnog staza u proizvodnji ili u gradjevinarstvu .Ispit se polaze u Miniatarstvo za trud i socijalnu politiku i sastoji se od dva dela. Prvi deo se sastoji od pitanja vezana sa zakonskom regulativom za BZP , koja je prilagodjena evropskoj regulativi .Drugi deo je pismeni rad na neku temu ,koji navedeno ministarstva dostavlja na adresu kandidata ikoja treba da se uradi za nedelju dana i da se dostavi 15 dana pre polaganja ispita .Ja sam dobila temu ,,Procena rizika na radno mesto sa viljuskarom sa vecom nosivoscu , na dizel pogonu . Ja sam pocela sa pisanjem ,ali posto sam po prirodi ziheras ,ne bih htela da mi nesto omane .Zato Vas molim ukoliko imate neki materijal na ovu temu da mi posaljete ,a ja cu to doraditi .
Unapred zahvaljujem .
Pozdrav ,
Vera Janosevic

Zahvaljujem se Veri na ovom prikazu stručnog ispita u Makedoniji. Kao što vidimo, postoji nekoliko bitnih razlika u odnosu na Srbiju.
- kod nas nema uslov školske spreme,
- nije limitirano radno iskustvo i
- u Makedoniji se tema za pisani rad se dostavja uz obaveštenje za ispit i na ispit se izlazi sa izrađenom temom.

Razlika u nivou predhodnih znanja i iskustva je verovatno uslovljena obavezom svih poslodavaca (osim onih ispod 10 zaposlenih u manje rizičnim delatnostima) da imaju lice za BZR pa bi bilo preambiciozno da to budu inženjeri i sl. Ali, svakako se moglo razmišljati o diferenciranom pristupu, jer ovako ispada da sa osnovnom školom može biti lice za BZR i u rafineriji i u zanatskoj raadnji.

Za mene je bitnija razlika u načinu polaganja pisanog dela ispita. Onako kako se kod nas organizuje da se pismeni deo izrađuje na samom ispitu, gotovo da nema nikakvu svrhu, jer se svodi na najopštije stvari. Možda bi i naši ispitivači mogli da razmisle o makedonskom, u suštini seminarskom načinu pripreme rada.
nelle86
Poslao: Čet Dec 24, 2009 18:13 Odgovoriti sa citatom
Narode, jel polagao neko skoro ispit? Kakva je situacija sada? Jesu li ista pitanja kao sto su do sada bila? Jel postoji nesto novo sto treba da se uci?

Meni je Uprava za BZNR poslala poziv pre nekih mesec dana i trebalo je da polazem ispit 28.11.2009. Medjutim, nikoga nije bilo u firmi da primi poziv tako da je isti vracen. Zvali su me da me obaveste o tome i rekli su mi da cu izaci na polaganje tek krajem januara. Eto, jos vise vremena da se bolje pripremim.
Nego, da li neko ima pitanja iz Opsteg dela koja se odnose na Zakon o radu, zdravstvenom osiguranju, penzijskom i invalidskom osiguranju...? Ovaj deo mi ide malo teze pa bih voleo da malo suzim ovu oblast na nesto odredjeno.

Poslao: Čet Dec 24, 2009 23:06 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 22 Jul 2009 Poruke: 59 Lokacija: Kragujevac
Ostavite mail kolega, daću Vam pitanja koja imam Wink

Poslao: Pet Dec 25, 2009 10:58 Odgovoriti sa citatom
Hvala Vam na odgovoru, Zorane. Evo mog e-mail-a na koji mi mozete poslati pitanja. Hvala unapred Wink

neskorelax@yahoo.com

Poslao: Sub Jan 16, 2010 19:45 Odgovoriti sa citatom
Jel polaze neko sutra ispit? Ja polazem sutra i neka mi je Bog u pomoci. Dok ucim i citam deluje mi da sve znam, ali opet postoji sansa se negde nesto zabrlja... Najvise sam se spremao za onaj prvi deo i za procenu rizika, onaj posledni deo i nisam bas ucio. Nista, pozelite mi srecu i nadam se da cemo od ponedeljka biti kolege Smile

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 3 od 18
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 16, 17, 18  Sledeci
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu