BZNR forum
Autor Poruka

<  Pravna regulativa  ~  Ispitivanje el.instalacija DILEME

DarkoM
Poslao: Sub Okt 02, 2010 17:28 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 02 Okt 2010 Poruke: 1 Lokacija: Beograd
Poštovane kolege,
nov sam na ovom korisnom sajtu pa me interesuje
da li mi možete pomoći u vezi nekih dilema u vezi
pojedinih stvari vezanih za ispitivanje el.instalacija, a koje nisam našao u pravilnicima.

1.koji su uslovi da lice može potpisati izveštaj o ispitivanju el.instalacija?
naravno VII stepen, licenca i prethodni opšti stručni ispit se podrazumevaju, ali šta je još od ispita potrebno i ko ih obavlja?
2.da li je potrebno neko odobrenje ili licenca za firmu u kojoj lice koje ispituje radi, ili je dovoljno samo imati potreban broj zaposlenih u el.struci?
3.imam jedan izveštaj u kome je osim tehničkog dela priloženo Uverenje o pohađanju osnovnog kursa ProtivEx zaštite el.uređaja i instalacija ... od Instituta Vinča i Uverenje o položenom stručnom ispitu o PPZ od MUPa. Da su oba uverenja potrebna i kako da znam da firma koja je izdala atest zadovoljava ostale uslove u vezi zaposlenih kadrova?
4.da li mogu samostalno registrovati agenciju, položiti PPZ ispit kod MUPa i vršiti preglede i izdavati Izveštaje?

Unapred hvala, Darko
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Zoran Šukalo
Poslao: Uto Okt 05, 2010 06:56 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 220 Lokacija: Beograd
Kolega Darko

Vaše pitanje je primereno svi koji bi želeli da pokrenu samostalno poslovnu aktivnost treba da prikupe podatke o uslovima koje treba da ispune da bi na tržištu legalno učestvovali.

Na osnovu starog Zakona o zaštiti na radu Ministarsvo za rad,boračka i socialna pitanja izdavalo je rešenja za pružanje usluga merenja
- pregleda i ispitivanja novih i rekonstruisanih električnih instalacija
- pregleda i ispitivanja oruđa za rad, električnih instalacija i instalacija fluda
- pregleda i ispitivanja protiveksplozijsko zaštićenih uređaja i električnih
instalacija

Ta rešenja su prilagana uz Izveštaje o izvršenim merenjima a prihvaćena od predstavnika inspekcije rada i MUPa inspekcije zaštite od požara.

U novom Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu nije definisana obaveza privrednih subjekata da vrše preventivna merenja elektro instalacija osim u slučaju razvodnih ormana na gradilištima. Ali u praksi traži se pregled elektro instalacija inspektora rada i inspektora zaštite od pozara. Pošto je preko 150 rešenja izdato za merenja oni koriste stara rešenja a novi se snalaze i prilažu dokumenta koja imaju. Svako preuzima odgovornost za kvalitet usluge koju izvršava. Za očekivati je da će se definisti pravila koja su u interesu kupca usluge i za one koji pružaju usluge.

POZDRAV
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
brule
Poslao: Ned Okt 10, 2010 20:12 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 10 Okt 2010 Poruke: 1 Lokacija: Negotin
Oprostite g Zorane ali nije mi u potpunosti jasan Vaš odgopvor Darku.Šta je SVE neophodno ispuniti da bi neko mogao da vrši kontrolu el instalacija?Da li po novim pravilnicima mogu to da rade samostalne radnje koje se bave izvođenjem elektro radova ukoliko imaju potrebne instrumente i obučene tehničare za rad sa tim instrumentima (overenim od strane Zavoda za mere)ili moraju da imaju kao i pre radnika sa VII stepenom i položenim stučnim ispitom?Interersuju me samo instalacije u stambenim objektima a ne "S" izvedbe ili gradilišni ormani.Unapred zahvalan Brule
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Zoran Šukalo
Poslao: Pon Okt 11, 2010 07:31 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 220 Lokacija: Beograd
Poštovani kolega Brule

Ovo je prazan prostor, to jest stari zakon nevaži a u novom nigde nisu definisani uslovi i obaveze. Nadležni uvek mogu da donesu nov pravilnik ili da dopune neki postojeći i da ozvaniče uslove koje treba da ispune izvršioci usluge. Za sada ova oblast je nedefinisana što neznači da za mesec dva neće biti rešena.

POZDRAV
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 1
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu