BZNR forum
Autor Poruka

<  Procena rizika  ~  Pilc Metoda / Procena rizika

Nemus
Poslao: Pon Jan 05, 2015 09:42 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 01 Dec 2014 Poruke: 3
Pozdrav kolege!

Imam nedoumicu sto se tice Akta o proceni rizika...
Naime...kolega koji je otisao u penziju, procenu rizika radnih mesta radio je pilc metodom....da li i ja treba da se drzim te metode ili da koristim drugu!? Ja bih primenjivao novu metodu za nova radna mesta...ali, da li ima logike to raditi ako je sam akt o proceni rizika uradjen Pilc metodom za postojeca radna mesta. Da li ja treba uopste ista menjati u metodi procene rizika novih radnih mesta?
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Uto Jan 13, 2015 21:28 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1084
Nemus,

U Pravilniku se navodi: primenom odgovarajućih metoda vrši se procenjivanje rizika.
U okviru jednog Akta možete koristiti više metoda, to je čest slučaj u praksi. Ako je kolega već odradio Akt jednom metodom, Vi možete dopunu procene za nova radna mesta raditi drugom metodom, u kojoj se bolje snalazite.
Bitno je da se ispoštuje kompletan postupak: da se prepoznaju sve prisutne opasnosti i štetnosti na radnom mestu, izabranom metodom analizira verovatnoća nastanka i težina moguće povrede na radu, oboljenja ili oštećenja zdravlja zaposlenog i utvrdi da li je radno mesto sa povećanim rizikom.
Kao rezultat predlažu se konkretne mere koje poslodavac treba da sprovede kako bi se zaštitilo zdravlje zaposlenih. To je, po mom mišljenju, najbitniji korak. Te mere podrazumevaju prevenciju profesionalnih rizika, informisanje i osposobljavanje zaposlenh, organizaciju i sredstva da se mere ostvare u praksi.
smf
Poslao: Uto Okt 13, 2015 10:03 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 25 Maj 2015 Poruke: 12
Potrebno mi je stručno mišljenje.
Da li je potrebno mišljenje medicine rada u Izmeni Akta o proceni rizika za radna mesta koja nisu sa povećanim rizikom?
Da li, zvanično, može lice sa stručnim ispitom (ne iz pravnog lica sa licencom) za potrebe svog poslodavca da bez pečata pravnog lica radi tj. overava izmenu akta?
Zoran Šukalo
Poslao: Uto Okt 13, 2015 14:31 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 221 Lokacija: Beograd
Poštovani kolega

možete a ako je poslodavac Vas odlukom odredio za Lice za BZR to je Vaša obaveza pogledajte "Pravilnik o načinu i postupku procene rizika na radnom mestu i u radnoj okolini" član 17 i 18

Pozdrav
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
smf
Poslao: Sre Okt 14, 2015 10:25 Odgovoriti sa citatom
Ne bih rekla da pomenuti članovi tačno definišu odgovor na postavljeno pitanje. U njima se definiše sprovođenje (način i postupak izrade, i to opet kao neki vid koordiniranja) izrade Akta a ne i odgovornost za izradu Akta i zmene.

Stručno lice kod poslodavca po zakonu "učestvuje u pripremi akta o proceni rizika". Učestvovanje ne znači i samostalni rad, ili ja pogrešno tumačim.

Takođe nigde nisam našla da li je obavezna sglasnost medicine rada (u izmenama i dopunama Akta o proceni rizika), da li samo za radna mesta sa povećanim rizikom ili za sva koja su ocenjivana u izmenama.
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Sre Okt 14, 2015 11:30 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1084
Izgleda da je ovo "učestvuje u pripremi" zbunjivalo mnoge i tumačilo se na razne načine.
Prema novom Zakonu o izmenama i dopunama zakona o BZR, koji je trenutno u postupku usvajanja, navodi se:
U članu 40. stav 1. tačka 1) menja se i glasi:
„1) sprovodi postupak procene rizika;”.

Mislim da više nema dileme. Lice za BZR sprovodi postupak procene rizika, a kako će se u tome snaći i sa kim će sarađivati, individualna je stvar.

Pozdrav.
smf
Poslao: Čet Okt 22, 2015 12:04 Odgovoriti sa citatom
Hvala.

Novim zakonom će biti rešena dilema, kada se usvoji.
Problem imam sada. Sada se pravi godišnji plan. Da li će novi zakon biti brzo usvojen ili ne to ne znam. Još prošle jeseni je trebao biti usvojen.

Da li je ispravno kao smernicu u tumačenju straog koristiti novi zakon i ne planirati investiciju oko angažovanja pravnog lica?

I još nemam odgovor na pitanje: da li je obavezna sglasnost medicine rada (u izmenama i dopunama Akta o proceni rizika), da li samo za radna mesta sa povećanim rizikom ili za sva koja su ocenjivana u izmenama. Za sada imam različita tumačenja.

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 1
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu