BZNR forum
Autor Poruka

<  Povrede na radu  ~  Povreda na radu

bačka
Poslao: Pon Feb 28, 2011 09:29 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 28 Feb 2011 Poruke: 5 Lokacija: bačka
Kad sam već tu eto da pitam i ja za pomoć.

Imali smo povredu na radu. Radnik je sa UKM 760-univerzalna komunalna mašina čistio sneg u firmi. Pošto se od snega nije videla bankina udario je o nju, ispao kroz prednje stako, i završio u snegu.
Prvo je bilo da ima samo povređen nos i da mu nije ništa. Normalno nisam preduzeo ništa. Posle jedno sat vremena počeli su bolovi u vratu i poslao sam ga u hitnu pomoć koja ga je uputila u nejbližu bolnicu.
Pošto još nisam saznao ništa od radnika interesuje me da li je ovakva povreda laka ili teška?
Prijavio sam MUP-u i trebalo bi da ispišem povrednu listu. Tamo takođe stoji tip povrede, pa me interesuje da li to piše doktor ili ja?

Pošto za mojih 4 godine rada nisam imao povrede na radu interesuje me i da li sam obavazan da prijavim još nekome povredu, i šta mi je još ostalo da odradim?

Pozdrav još jednom svim forumašima
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Pon Feb 28, 2011 11:46 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1085
Poštovani kolega,
Svaku povredu na radu, zbog koje zaposleni odsustvuje s posla duže od 3 uzastopna radna dana, dužni ste ODMAH, A NAJKASNIJE U ROKU OD 24H OD NASTANKA da prijavite nadležnoj inspekciji rada i nadležnom organu za unutrašnje poslove. Prijavljivanje se vrši usmeno i pismeno.
U ovom slučaju treba da obavestite Inspekciju rada o nastaloj povredi, pošto ste MUP već obavestili.
Zatim, potrebno je da popunite 5 primeraka Izveštaja o povredi na radu (polja od 1 do 58.). VIII poglavlje Izveštaja popunjava lekar koji je pregledao povređenog, koji konstatuje i težinu povrede, kao i to da li će zaposleni odsustvovati s posla duže od 3 dana.
Uz kompletno popunjen Izveštaj prilažete Izjavu zaposlenog, njegovog neposrednog rukovodioca i očevica (ako ga je bilo) i kopiju lekarskog izveštaja i sve to dostavljate u filijalu Fonda za zdravstveno osiguranje u koju je povređeni prijavljen.
Nadam se da će Vam ovaj odgovor pomoći.
Pozdrav.
Zoran Božinović
Poslao: Pon Feb 28, 2011 14:07 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 22 Jul 2009 Poruke: 59 Lokacija: Kragujevac
Prvo da Vam čestitam na tome što niste imali povrede na radu a drugo, uzrok i izvor povrede možete naći u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti 10. revizija (za poglavlje VII izveštaja o povredi) a ukoliko su Vam potrebni obrasci Izjava (koje pominje gospođa Slobodanka) ili MKB 10 pošaljite mi mail i poslaću Vam (zoran.bozinovic@yuhor.rs)

Poslao: Pon Feb 28, 2011 14:58 Odgovoriti sa citatom
eto havla svima.

Inače povredu nisam prijavio u 24h, jer se desila u petak i još se nije znalo da li je stvarno povreda lil ne. Tako da verovatno inspekcija rada neće zameriti.
bačka
Poslao: Uto Mar 01, 2011 15:26 Odgovoriti sa citatom
Hvala još jednom kolegi iz Jagodine što mi je poslao mail sa svim potrebnim informacijama.

Vidim da kod vas sve ide po strogim pravilima i sve se lepo dokumentuje. Nadam se da ću i ja uspeti da sve lepo organizujem.
crossroads
Poslao: Čet Mar 03, 2011 02:22 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 03 Mar 2011 Poruke: 1
Поштовани, до сада нисам имао искуства са боловањем, нити повредом на раду. Радим под уговором на одreђено време најдуже до годину дана. На свом радном месту се свакодневно сусрећем са подизањем терета, чија маса износи и до 60kg. За заснивање радног односа била ми је неопходна потврда медицине рада да сам здравствено способан, јер се велики део посла обавља управљајући возилом.

Након одређеног времена сам приметио појаву Ингвиналне херније (препонска кила) и обавестио послодавца. Послодавац није понудио повредну листу иако сам ја ту појаву приметио и обавестио о истој у току рада. Након прегледа лекара отворено ми је боловање у периоду од месец дана, после чега је другостепена комисија донела одлуку о закључењу, без обзира што ми је до операције остало 14 дана. Образложење лекарске комисије је било да се обратим лицу за БЗНР, у циљу промене радног места. Наравно, како сам дошао у фирму речено ми је да нема слободних других радних места, те ми је уручен отказ уговора о раду који је прво формулисан тако да испадне да нисам поштовао радну обавезу, ту врсту отказа нисам потписао, па је донета одлука да више не постоји потреба за мојим радним местом и на тај начин наступио отказ.

С обзиром да немам искуства са горе наведеним, а идем неком врстом логике да сам здрав почео да радим а одлазим болестан, занима ме, да ли ја имам право на одштету од стране послодавца или бар право да не добијем отказ због те врсте болести истог дана након закљученог боловања? Лицу за БЗНР, сам дао извештај два лекара да нисам способан за посао који сам до тада обављао. Наравно одбили су да ми дају повредну листу. Нити је ико у фирми то пријавио.

Унапред хвала.
Gajić Branko
Poslao: Ned Mar 06, 2011 00:03 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 24 Apr 2010 Poruke: 131
Poštovani kolega pod pseudonimom "crossroads",

Postavili ste nekoliko veoma teških pitanja a dali ste nedovoljn o podataka. U Vašem slučaju ima povreda Zakona o radu i Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu. Pitanje oboljenja u vezi sa radom je delikatno i tu Vam trebaju saveti lekara specijalista i advokata specijaliste za radne sporove prte nego što se odlučite za sudsku zaštitu Vaših prava.
Da ne bih zamarao učesnike ovog foruma, poslao sam Vam širi odgovor na Vaš privatni mejl.
ul71m0
Poslao: Ned Jun 03, 2012 18:34 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 03 Jun 2012 Poruke: 3
Postovani,
clan porodice je imao nezgodu na poslu. Sa viljuskara na njega je pao bunt cevi 1.5t tezine, prebacen je ja urgentni centar u Beogradu na reanimaciju, bio je par dana u komi. Konstatovali su prelom lobanje, nagnjecenje mozga i hematom. Oba plucna krila povredjena, jedan prsljen, polomljena kljucna kost. Na licu je polomljena arkada i jagodicna kost, jedno oko je skroz zatvoreno od polomljnje kosti i na njega ne vidi, drugo vidi ali slabije, takodlje slabije cuje, al psihicki je stabilan. On ima 25godina. To se sve dogodilo pre 15 dana, jos uvek je u bolnici, samo je prebacen na poluintezivnu negu. Mozete li nam dati neku informaciju ili upute o nadoknadi i samo procesu kao i visini iste. Inspekcija je bila na uvidjaju sve je regularno zavedeno.

Hvala vam u napred.
Gajić Branko
Poslao: Ned Jun 03, 2012 21:35 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 24 Apr 2010 Poruke: 131
Poštovani,

Član 164 Zakona o radu je na strani zaposlenog jer kaže: "Ako zaposleni pretrpi povredu ili štetu na radu ili u vezi sa radom, poslodavac je dužan da mu naknadi štetu, u skladu sa zakonom i opštim aktom.".
Međutim, do nadokane se dolazi u sudskom postupku kod mesno nadležnog osnovnog suda, koji počinje tužbom zaposlenog.
Da bi se do toga došlo, potrebno jeda se sačeka neka konačna dijagnoza i završi lečenje.
Etički nije u redu da samo gledate iznos, mada će on biti veliki, reda veličine iznad 500 hiljada dinara, zavisi od povreda, a i tu postoji propisana tarifa, i srazmerno krivici poslodavca, odnosno obrnuto srazmerno krivici zaposlenog. Primarno je da se zaposleni maksimalno izleči, da ne ostanu trajne posledice.
Zaposleni je najverovatnije bio osuiguran i po tom osnovu će imati pravo da kod osiguravajuće kuće naplati neku odštetu po osnovu osiguranja.
Što se tiče poslodavca, morate znati da će on biti veoma čipav i da se neće dati tek tako. Pokušaće da svali krivicu na zaposlenog, služiće se raznim prevarama i dr.
U svakom slučaju, morate se obratiti advokatu. A i tu postoji realna mogućnost da su advpokat zaposlenog, advokat poslkodavca i sudija u izvesnom dilu, bar onoliko koliko to nalaže cehovska solidarnost i uzajamnost ("Vrana vrani oči ne kopa"). Dakle, pazite kod izbora advokata.
Ako ste sigurni da inspekcija rada nije izlazila na uviđaj, a morala je jer se radi o teškoj povredi, morate podneti prijavu inspekciji rada. A i tu je korupcija veoma izgledna.
Morate znati da li ste upoznati sa opasnostima i štetnostima na radnom mestu, da li ste potpisali obrazac 6, da li postoji neko uputstvo, da li ste primenili mere zaštite na radfu koje su propisane za to radno mesto, itd.
Sada ništa ne potpisujte.
Dakle, daj da vidimo završnu dijagnozu a zatim sledi izbor advokata i pisanje tužbe.
"Bez muke se sablja ne iskova..."
ul71m0
Poslao: Ned Jun 03, 2012 23:00 Odgovoriti sa citatom
Naravno da je najbitnije njegovo zdravlje i zivot, ovo radim cisto radi istrazivanja, mislim da nece biti problem jer je vlasnik firme prijatelj i neki dogovor ce se sigurno postici, pitao sam cisto iz znatizelje i malo da budem obavesten ukoliko doce do nekog zatezanja. Hvala jos jednom!
ul71m0
Poslao: Uto Jun 12, 2012 13:22 Odgovoriti sa citatom
Evo mene sa novim informacijama, izasao je iz bolnice pre par dana, oseca se dobro, na levo oko ne vidi uopste ali oko reaguje npr samo se zatvori kad mu pridjes kao normalno i seta malo levo desno, desna strana lica mu je paralizovana al cini mi se da je svaki dan sve bolje, na desno oko vidi dobro al problem je sto je ta strana ukocena pa ne moze bas da otvori kapak dobro, kljucna kosta je slomljena i slabije cuje to je to. Evo i otpusne liste: https://www.dropbox.com/s/x31vaxigaoq98fn/IMG.jpg

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 2 od 2
Idi na stranu Prethodni  1, 2
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu