BZNR forum
Autor Poruka

<  Pravna regulativa  ~  PRIMENA NOVOG ZAKONA O ZAŠTITI OD POŽARA-LIČNE LICENCE

stedrag
Poslao: Uto Feb 01, 2011 19:48 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 01 Feb 2011 Poruke: 1 Lokacija: Beograd

Poštovane kolege inženjeri,

Da li neko zna da li je izašao pravilnik o načinu aplikacije za lične licence po novom Zakonu o zaštiti od požara (član 32). Iz MUP-a stalno dobijam odgovor da je Pravilnik na potpisu kod ministra?

Pozdrav,
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
sasari
Poslao: Ned Avg 28, 2011 10:02 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 18 Jul 2011 Poruke: 2
Postovani zamolio bih sve koji znaju nesto vise da napisu u vezi novog pravilnika za licne licence iz zastite od pozara.
Peđa L.
Poslao: Ned Sep 25, 2011 20:04 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 29 Avg 2011 Poruke: 26 Lokacija: Novi Sad
Pozdrav!
Da li mi neko može reći da li diplomirani inženjeri zaštite na radu mogu dobiti licencu za izradu glavnog projekta zaštite od požara, normalno ako ispunjavaju uslove u pogledu radnog staža (min 5 god) na poslovima zop-a (projektovanja ili nadzora) i položenog stručnog ispita iz zop-a.
Znam da u zakonu zop-a u članu 32. piše da licencu dobija pravno lice, ali me interesuje da li uslov u pogledu struke to mogu biti i dipl.inž.znr-a.
Zoran Šukalo
Poslao: Čet Sep 29, 2011 07:39 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 15 Dec 2008 Poruke: 221 Lokacija: Beograd
Kolege sa Foruma

Još uvek se očekuje Pravilnik koji bi definisao uslove za licenciranje i polaganje ispita za fizička lica kao i privredne subjekte. Moguće da se želi napraviti rez i ozbiljno pristupiti uslovima koje treba da ispune fizička lica i privredni subjekti da bi kvalitet usluga bio u skladu sa potrebama privrede i društva.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
kunta
Poslao: Pet Okt 21, 2011 18:05 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 08 Dec 2010 Poruke: 9 Lokacija: Beograd
Zoran Šukalo ::
Kolege sa Foruma

Još uvek se očekuje Pravilnik koji bi definisao uslove za licenciranje i polaganje ispita za fizička lica kao i privredne subjekte. Moguće da se želi napraviti rez i ozbiljno pristupiti uslovima koje treba da ispune fizička lica i privredni subjekti da bi kvalitet usluga bio u skladu sa potrebama privrede i društva.

Da li se možda zna, kada može da se očekuje taj Pravilnik, nešto okvirno?

Pozdrav svima!

Poslao: Uto Mar 27, 2012 15:02 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 23 Mar 2011 Poruke: 94
Konačno je izašao Pravilnik o polaganju stručnog ispita i uslovima za dobijanje licence i ovlašćenja za izradu glavnog projekta zaštite od požara i posebnih sistema i mera zaštite od požara ("Sl. glasnik RS", br. 21/2012).
I evo još jednog poraza struke (kako zaštite od požara, tako, još više, i zaštite na radu).
U članu 22, koji se bavi Licencama za projektovanje i izvođenje posebnih sistema i meara ZOP..... definisane su stručne oblasti: mašinsko inženjerstvo, elektrotehničko i računarsko inženjerstvo, građevinsko inženjerstvo (odsek hidrotehnika i vodnoekološko inženjerstvo), tehnološko inženjerstvo, hemijske nauke Exclamation
Svak čast svim kolegama inženjerima, ali nikako ne mogu da prihvatim da je recimo računarski inženjer stručniji od inženjera ZOP ili ZNR Question Exclamation Odnosno da diplomirani inženjer ZOP (ili ZNR) ne može da se bavi tim delom posla.
Žalosno, ako znamo da nas je Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu (a pogotovo Pravilnik o polaganju stručnog ispita) totalno degradirao, i niko se više i ne sekira za to, znači i ovo će ticati samo nas koji imamo priliku da se makar na ovakvim forumima izjadamo.
Pa nek nam je nazdravlje.
Peđa L.
Poslao: Sre Mar 28, 2012 08:29 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 29 Avg 2011 Poruke: 26 Lokacija: Novi Sad
Mislim da u pravilniku piše da pravo na licence imaju diplomirani inženjeri ZOP-a. Mislim da smo mi inženjeri ZNR doživeli poniženje i izrugivanje profesije i struke jer u ovom sistemu kakav je kod nas svi mogu da se bave ovom problematikom pa čak i inženjeri računarske tehnike pre nas. Zakonske i podzakonske akte pišu uglavnom pravnici i to tako što samo prevode evropske direktive i uputstva. Mislim da najveću odgovornost za položaj struke ima Fakultet zaštite na radu u Nišu i ostale stručne ustavnove koje se bave ovom problematikom jer ih izgleda neiteresuje gde će i šta raditi njihovi svršeni studenti.
ZJZ
Poslao: Čet Mar 29, 2012 07:55 Odgovoriti sa citatom
Da kolega, u pravu ste, Licencu za izradu glavnog projekta ZOP (čl. 11) može da dobije dipl. ing. ZOP, ali ne i ZNR.
A ja sam gore komentarisao čl. 12 (pogrešno sam upisao čl.22 Embarassed ), gde nema ni ing. ZOP, za projektovanje i izvođenje...
Da podsetim ostale mlađe kolege, raniji studentski program na Fakultetu ZNR bio je jedinstven (ZNR, ZOP i ZŽS), ali prema pravilniku ni oni ne mogu da se bave poslovima ZOP (na stranu što se te kolege poslovima ZOP bave već 20 i više godina).
I kao što sam već rekao, ostaje nam jedino Forum gde možemo da se izjadamo. Doduše kada bi poseta seminarima bila moguća za veći broj kolega (zbog cena seminara poseta je višestruko smanjena) možda bi i tamo mogli da iznesemo svoje stavove.
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Čet Mar 29, 2012 11:12 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1084
ZJZ ::
I kao što sam već rekao, ostaje nam jedino Forum gde možemo da se izjadamo. Doduše kada bi poseta seminarima bila moguća za veći broj kolega (zbog cena seminara poseta je višestruko smanjena) možda bi i tamo mogli da iznesemo svoje stavove.

Kolega,
Kao što ste verovatno već upoznati, Centar za edukaciju TEHPRO d.o.o. od 2005. godine organizuje seminare, savetovanja, radionice i druge oblike edukacije u oblasti BZR i ZOP. Smatramo da su cene ovih edukacija primerene situaciji i mogućnostima učesnika.
I pored toga, preneću Vaš komentar odgovornom licu iz TEHPRO d.o.o., sa predlogom da se za članove ovog foruma (uz poseban način prijavljivanja) obezbedi specijalan popust za seminare i savetovanja u organizaciji TEHPRO d.o.o. Sigurna sam da će ovakav predlog naići na odobravanje, a o detaljima ću vas sve naknadno obavestiti.
Kao što ste u Najavi savetovanja i seminara mogli videti, 8. maja u Beogradu će se održati Savetovanje sa temom Problemi praktične primene propisa u oblasti bezbednost i zdravlja na radu i predlozi za njihovu izmenu i dopunu . Sigurna sam da je ova tema interesantna mnogima od vas, pa ćemo se potruditi da ovo bude prilika da iznesete svoje mišljenje i probleme sa kojima se susrećete u praksi, a sve to pod posebnim uslovima za Forumaše Smile
ZJZ
Poslao: Pet Mar 30, 2012 10:19 Odgovoriti sa citatom
Admin,
hvala na odgovoru, ali ja nisam mislio samo na savetovanja koja organizuje TehPro (čak ona spadaju u povoljnija), već i na ostale koji organizuju stručne sastanke.
Inače cenu ne bih pominjao da nisam imao prilike da pravim paralelu sa KME (kontinuiranom medicinskom edukacijom), recimo njihov međunarodni kongres je imao kotizaciju od 10.000 RSD (a trajao je tri dana), a da ne pominjem domaće skupove čija je kotizacija od 3.000-7.000 RSD (i traju 2-3 dana). Uz to, da podsetim, medicinski radnici imaju obavezu "skupljanja" bodova, što znači imaju obavezu da učestvuju! Takođe organizacija njihovih skupova zahteva i akreditaciju i izdavanje Uverenja, što znači i dodatne aktivnosti organizatora.
Sad se stavite u poziciju poslodavca (pogotovu malih i srednjih preduzeća), kako objasniti "obavezu" usavršavanja kad Zakonske obaveze nema i kako ga ubediti da izdvoji sredstva?
Verujte mi to nije lako ni u većim preduzećima.
Slobodanka.Radojevic
Poslao: Pet Mar 30, 2012 10:47 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 07 Apr 2008 Poruke: 1084
Na Vama je da nađete načina i ubedite Poslodavca da je kontinuirana edukacija neophodna, iako nije Zakonom propisana.
Ne znam kako bi drugi organizatori stručnih edukacija reagovali na predlog za smanjenje cene kotizacije, ali sam od odgovornih lica dobila saglasnost da se za sve članove ovog Foruma obezbedi popust od 20% na cenu kotizacije za savetovanja i seminare koje organizuje TEHPRO d.o.o. Uskoro ćemo postaviti aplikaciju za prijavljivanje, kojoj ćete pristupati pomoću username-a i password-a koji inače koristite za pristup forumu.

Pozivam vas da i dalje dajete svoje predloge i sugestije, kako bismo zajedno dolazili do boljih rešenja.
gala
Poslao: Uto Apr 17, 2012 14:18 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 13 Dec 2010 Poruke: 45
Погледајте тему КОЕФИЦИЈЕНТ ЗА ОБРАЧУН ПЛАТА код колега на БЗНР. Јасно је колико смо заинтересовани и спремни да сами себи помогнемо. Очигледно је да само читамо и лутамо а ништа не предузимамо,

Што се вас тиче јако добар гест са давањем попуста, свака част. Али бадава сво наше образовање и додатна едукација ако неможемо да га применимо, ако су нам руке везане. У том правцу нама треба велика помоћ. Не кажем да нам пружена помоћ не треба, али помоћ да се убеде послодавци да је континуирана едукација неопходна би била неопходна као и помоћ да се убеде послодавци да је наше образовање на истом нивоу као образовање машинског, електро, грађевинског, ... инжењера, и да није ништа мање значајно, наравно у својој струци од образовања лекара, педгога, психолога, учитења, правника, рачуновођа,...

То не можемо сами. Потребна нам је помоћ јаких удружења која могу да допру и буду испоштована од стране Министарства.

Ако се колеге сродних занимања не помажу и не удруже, ижењери осталих струка ће нас једног дана прогласити за непотребан профил.
gala
Poslao: Pet Apr 20, 2012 11:47 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 13 Dec 2010 Poruke: 45
Da li bi neko mogao i hteo da mi pojasni clan 12 iz pomenutog Pravilnika.

1) najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima projektovanja odnosno izvodjenja mera zastite od pozara ili njihovog nadzora

Narocito deo "izvodjenja mera zastite od pozara ili njihovog nadzora"
Da li se odnosi na izvodjenje i nadzor prilikom izgradnje objekta ili obavljanja tih duznosti u svojstvu lica koja obavljaju poslove zastite od pozara sa visokim obrazovanjem.

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 1 od 1
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu