BZNR forum
Autor Poruka

<  Lice za BZR  ~  STUCNI ISPIT ZA BZNR- UGNJETAVANJE STRUKE!

Sale FAM
Poslao: Sre Maj 25, 2011 15:36 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 29 Jul 2010 Poruke: 5 Lokacija: Kruševac
Gajić Branko ::
Poštovani kolega Sale FAM,

Evo kopije moga odgovora od 20.04.2011. godine, koji se nazi u temi "Položaj i status lica zaBZNR"

POZDRAV!

Ja jesam oštar, ali Vama skidam kapu. Vi ste u principu ili još tačnije, u želji da se stvari mejaju na bolje, u pravu, ali u pojedinostima ima i neprihvatljivih ocena komentara na ovom forumu.
Vratite se na teme Položaj i status lica za BZNR i Stručni ispit - ugnjetavanje struke i videćete da su date brojne primedbe na neka rešenja iz postojećeg Zakona o BZNR. Ovo je za nas ipak, nova stvar i za početak nije sve tako loše. Ima u zakonu dosta dobrih rešenja. Izdvojićemo sledeća pitanja iz Vašeg komentara:

1) Mislim da na ovom forumu nije bilo frljanja padežima, odnosno primene neodgovarajuće terminologije. Bez obzira na Vaš odnos prema zakonu o BZNR, on je ipak glavni izvor trminologije u ovoj oblasti.

2) Što se tiče stručnog ispita, u diskusijama je data komparacija za Zakonom o zaštiti od požara. Ima predloga da se po ugledu na ZOP izvrši i kategorizacija pravnih lica...

3) U diskusijama nije bilo neslaganja oko pojmu lica za BZNR, ali je bilo razlika u pogledu shvatanja stručnog ispita i položaja i statusa lica za BZNR. Zakon je takav kakav je a mi pokušavamo da ukažemo na njegove manjkavosti i da predložimo bolja rešenja. Nije nikakva tajna da je Zako donet navrat-nanos, samo da se zadovolji forma zbog te puste Evrope. Vreme i praksa su pred nama pa ćemo sigurno imati priliku za jednu širu javnu raspravu, gde treba da se uključe i stručna udruženja i pojedinci, eksperti za ovu oblast. Bilo je i predloga da je optimalno rešenje za položaj i status lica za BZNR – komora (ni u jednoj delatnosti nismo primarni...).

4) Tačno je da je profil lica za BZNR dat površno i na jedan univerzalan način, uz pravo poslodavca da organizuje poslove BZNR kako smatra da je najbolje. Ja bih se složio sa Vama da se u određenim delatnostima, imajući u vidu njihove specifičnosti suze uslovi i uvede i dodatni, specijalni deo (opšte, posebno, fali pojedinačno ili specijalno).

Poštovani kolega;

Zahvaljujem se na komentaru.

Ako sam svojim oštrim stavom nekoga uvredio ja se zvanično izvinjavam, ali su me neke stvari stvarno .......... ali ja stojim iz mojih tvrdnji, jer ovde neće biti bolje ako nešto ne promenimo svi (lica za BZR, POSLODAVCI i ZAKONODAVAC/inspektorijat)

Najviše me pogađa ono što je nekada bila dobra tradicija iz oblasti ZNR, sada postalo svaštarenje bar u stručnoj oblasti BZR.

Novine u Zakonu su povećane odgovornosti POSLODAVCA, i stručnih lica za BZR, a tehnički propisi ( i propisi ZNR i o BZR )su se i ranije usklađivali sa važećim svetskim(u skladu sa sa politikom Srbije ili SRJ i dr.)

Rezime, ko je ranije radio kvlitetno poslove ZNR radi i sada BZR i obrnuto. Nepoznati faktor su lica koja su nova u ovoj oblasti nakon donošenja pravilnika o polaganju stručnog ispita.

Niko ne može da tvrdi da je za 5 godina postao svetski priznati stručnjak iz bilo koje oblasti, bez obzira na struku koju je završio (sa ili bez fakulteta).

Neka prošli i ovaj komentar budu prepruka za sve koje se bave poslovima iz zaštite i bezbednosti.

Umesto zaključka:
Ne postaje se dobar inženjer(mislim na sve inženjere) tako što se ima visoki prosek na fakultetu(to treba za postdiplomske studije), nego što se dobro primene znanja koja su stečena na fakultetu uz obavezno NEPREKIDNO USAVRŠAVANJE.
INŽENJERI ZAŠTITE imaju teoretsku početnu prednost(pod uslovom da nisu proveli na birou rada mnogo vremena), ali to ne znači da će biti dobri u struci BZR, ZOP i ZŽS kao neko ko je posveti više vremena na usvaršavanju posle fakulteta(drugi tehničko-tehnološki fakulteti) kroz ono što se zove stručno usavršavanje van fakulteta.

Takođe smatram da treba strogo ragraničiti složenost poslova u oblasti BZR kao što je u drugim oblastima i delatnostima urađeno, kao bi POSLODAVCI imali tačan uvid i u ovoj oblasti kada im treba fakultetski obrazovan čovek a kada ne, ako je već data obaveza poslodavca da organizuje poslove BZR po Zakonu

Pozdrav.

PS: ja obavljam poslove BZR(ZNR) i ZOP 10-tak godina i ne smatram se dobrim stručnjakom, ali sam ubeđen da sam bar prosečan(upoređujući svoje znanje sa svetskim uz pomoć razmene inforamcija na inostranim forumima na engleskom jeziku). Neka se malo više angažuju iskusniji "zaštitari" i izbore za mlađe generacije (one koji sada se školuju ili sada počinju da rade oblast BZR).
Lica koja rade poslove BZR više od 5 godina, a nisu stekla željena priznanja u poslovnim sistemima imaju problem koji sigurno nije vezan za "STATUS" lica za BZR kod poslodavaca.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Gajić Branko
Poslao: Sre Maj 25, 2011 21:47 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 24 Apr 2010 Poruke: 131
Poštovani kolega Sale FAM I ostale kolege,

Ma kakvo vređanje… Demokratija je to. Vi nama kažete da idemo u tri pivske flaše a mi idemo gde hoćemo…

SAMO ŠIBAJTE, ALI PAMETNO
Hoću da kažem, samo šibajte. Veća je šteta ako nas zahvati letargija, kolektivna omamljenost i žabokrečina. Ništa ne dobijamo ni praznim pričama u rukavicama
Ja stalno ponavljam da se mi nalazimo u vremenu formalno-pravnog licemerja. U uvodnim i opštim delovima propisa nalaze se lepe deklaracije a u daljoj razradi norme bez sankcija. I ono malo normi što je sankcionisano u kaznenim odredbama primenjuju se selektivno, ili preciznije na novo roblje.
Hipokrizija i nemoral doživljavaju vrhunac kada se ljudi na formalnim pozicijama ponašaju neformalno, blokiraju i to malo Sistema (ili državnog provizorijuma, kako ga ja zovem). U prevodu: korupcija. Praziluk elita ili Udruženje mešetara je višestruko umrežena i sve što preko dana izgrade, oni noću sruše. Odprilike kao Skadar na Bojani.
I kada se na forumu i u praksi nađe neko ko želi nešto da menja, da razgrne žabokrečinu, da odigra odgovarajući potez, praziluk elita mu noću sudi a ujutro se objavljuje presuda.
Tako se samnom desilo. “Ne može šukat sa rogatim”.
I zato pamet u glavu. Ako hoćete nešto da menjate, menjajte profil, prijavite se pod pseudonimom , ne dajite nikakve podatke o sebi . Udruženje mešetara sve prati!

IPAK SVE TREBA DA KRENE OD MINISTARSTVA ZA RAD I SOCIJALNU POLITIKU
Vi nabrojaste skoro sve subjekte BZNR, ali tu treba da ima nekog reda.
Ministarstvo za rad i socijalnu politiku ima Sektor za rad, Upravu za bezbednost i zdravlje na radu i Inspektorat za rad. Odatle kreću radne verzije propisa BZNR , nadzor nad njihovim sprovođenjem i dr.
Na stranu to što se ljudi koji tamo rade nalaze između tri vatre našeg tripartizma i što, hteli, ne hteli, moraju da se adaptiraju na ulogu rezultante ova tri faktora.
Međutim, mora postojati jedna doza profesionalne etike, crta ispod koje nema kompromisa, koja će biti inicijalna kapisla poboljšanja u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu kao njihovog dela.
Zakon o radu i Zakon o bezbednosti I zdravlju na radu su zreli za značajne suštinske izmene, dok je Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu jedno nemlačno nedonošče osuđeno da polako vene i nestane.
Druga stvar, je moralne prirode. Prema nekim statistikama, 12-14% zaposlenih u oblasti socijalne zaštite je pod mobingom, dok je svaka treća žalba na mobing baš iz oblasti socijalne zaštite.
Država, ministarstvo rada i socijalne politike prvenstveno, bi trebala da daje primer privatnom sektoru kako se sprovode radno-pravni propisi, štiti zdravlje zaposlenih i sprečava mobing.

RADNO ISKUSTVO KAO ELEMENAT KOMPETENCIJE
Kompetencija je složena pojava. Pored vrste i stepena stručne spreme, sistema vrednosti i dr., radno iskustvo je značajan elemanat kompetencije.
Mi u svojim zahtevima treba da ostanemo kod “standardnog učinka” i uslova, ili radnih karakteristika zaposlenog da bi se taj učinak ostvario. Klasika je: znati, umeti, hteti, moći.
Drugo, moje lično i to originalno naravoučenije (vidi pod Gabro) je da se svi faktori množe. Do umeća se stiže vežbanjem, odnosno velikim brojem ponavljanja, odnosno kroz radno iskustvo. Ako su ostala tri faktora 1,00 ili 100% a radno iskustvo 0,10, rezultat je 0,10.
Evropa je shvatila značaj radnog iskstva i traži modus njegove validacije.
A mi u našoj oblasti ne treba da idemo dalje od Zakona o državnim službenicima i Zakona o državnim nameštenicima i pratećih podzakonskih akata u delu koji se odnosi na zvanja, kadrovski plan I dr. (Da ne širimo previše temu na kadrovska pitanja).

FARSIČNA PRAKTIČNA OSPOSOBLJENOST
Definitivno, početnik bez radnog iskustva ne može da radi ove poslove jer u tom slučaju samostalnost i nezavisnost u radu lica za BZNR predstavlja farsu. .
Drugo, program za polaganje stručnog ispita “o praktičnoj osposobljenosti “ za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu predstavlja još jednu farsu. U Programu nema ni jedne reči o praktičnom obavljanju određenih poslova, kako je to recimo kod zaštite od požara, zdravstva i dr.. Samo suva teorija.
Bez pripravničkog staža kod kompetentnog mentora nema praktične osposobljenosti.
Druga stvar su alternativna rešenja u slučaju zaposlenog sa radnim iskustvom na ovim poslovima ili zaposlenog koji nema radnog iskustva na ovim poslovima a hoće da polaže stručni ispit.

KOLEGIJALNA SOLIDARNOST I UZAJAMNOST
Zar nije lepo: porcija od deset ćevapa, dva parčeta hleba,alata i pivo, sve za 50 dinara? Jeste, ali toga nema nigde. Isto Vam je to sa kolegijalnom solidarnosti i uzajamnosti.
Korporativna etika, globalizam I neoliberalizam su doneli jedan novi sistem vrednosti u kome je jedna od ključnih stavki bespoštedna I beskrupulozna konkurencija u kojoj noga nozi ne misli dobro.
Na svojoj koži sam osetio zdravom razumunepojmljivu nelojalnu konkurenciju. Ali o tom potom…
Morate znati psihologiju starih ljudi. Čovek što je stariji, sve je sebičniji. Ima tu izuzetaka ali oni ne predstavljaju pravilo.
Nemojte polagati veliku nadu u starije kolege. A ako nešto I dobijete, to je čist ćar.
POZDRAV!
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Sale FAM
Poslao: Čet Maj 26, 2011 12:29 Odgovoriti sa citatom
Pridružio: 29 Jul 2010 Poruke: 5 Lokacija: Kruševac
Gajić Branko ::
Poštovani kolega Sale FAM I ostale kolege,

Ma kakvo vređanje… Demokratija je to. Vi nama kažete da idemo u tri pivske flaše a mi idemo gde hoćemo…

SAMO ŠIBAJTE, ALI PAMETNO
Hoću da kažem, samo šibajte. Veća je šteta ako nas zahvati letargija, kolektivna omamljenost i žabokrečina. Ništa ne dobijamo ni praznim pričama u rukavicama
Ja stalno ponavljam da se mi nalazimo u vremenu formalno-pravnog licemerja. U uvodnim i opštim delovima propisa nalaze se lepe deklaracije a u daljoj razradi norme bez sankcija. I ono malo normi što je sankcionisano u kaznenim odredbama primenjuju se selektivno, ili preciznije na novo roblje.
Hipokrizija i nemoral doživljavaju vrhunac kada se ljudi na formalnim pozicijama ponašaju neformalno, blokiraju i to malo Sistema (ili državnog provizorijuma, kako ga ja zovem). U prevodu: korupcija. Praziluk elita ili Udruženje mešetara je višestruko umrežena i sve što preko dana izgrade, oni noću sruše. Odprilike kao Skadar na Bojani.
I kada se na forumu i u praksi nađe neko ko želi nešto da menja, da razgrne žabokrečinu, da odigra odgovarajući potez, praziluk elita mu noću sudi a ujutro se objavljuje presuda.
Tako se samnom desilo. “Ne može šukat sa rogatim”.
I zato pamet u glavu. Ako hoćete nešto da menjate, menjajte profil, prijavite se pod pseudonimom , ne dajite nikakve podatke o sebi . Udruženje mešetara sve prati!

IPAK SVE TREBA DA KRENE OD MINISTARSTVA ZA RAD I SOCIJALNU POLITIKU
Vi nabrojaste skoro sve subjekte BZNR, ali tu treba da ima nekog reda.
Ministarstvo za rad i socijalnu politiku ima Sektor za rad, Upravu za bezbednost i zdravlje na radu i Inspektorat za rad. Odatle kreću radne verzije propisa BZNR , nadzor nad njihovim sprovođenjem i dr.
Na stranu to što se ljudi koji tamo rade nalaze između tri vatre našeg tripartizma i što, hteli, ne hteli, moraju da se adaptiraju na ulogu rezultante ova tri faktora.
Međutim, mora postojati jedna doza profesionalne etike, crta ispod koje nema kompromisa, koja će biti inicijalna kapisla poboljšanja u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu kao njihovog dela.
Zakon o radu i Zakon o bezbednosti I zdravlju na radu su zreli za značajne suštinske izmene, dok je Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu jedno nemlačno nedonošče osuđeno da polako vene i nestane.
Druga stvar, je moralne prirode. Prema nekim statistikama, 12-14% zaposlenih u oblasti socijalne zaštite je pod mobingom, dok je svaka treća žalba na mobing baš iz oblasti socijalne zaštite.
Država, ministarstvo rada i socijalne politike prvenstveno, bi trebala da daje primer privatnom sektoru kako se sprovode radno-pravni propisi, štiti zdravlje zaposlenih i sprečava mobing.

RADNO ISKUSTVO KAO ELEMENAT KOMPETENCIJE
Kompetencija je složena pojava. Pored vrste i stepena stručne spreme, sistema vrednosti i dr., radno iskustvo je značajan elemanat kompetencije.
Mi u svojim zahtevima treba da ostanemo kod “standardnog učinka” i uslova, ili radnih karakteristika zaposlenog da bi se taj učinak ostvario. Klasika je: znati, umeti, hteti, moći.
Drugo, moje lično i to originalno naravoučenije (vidi pod Gabro) je da se svi faktori množe. Do umeća se stiže vežbanjem, odnosno velikim brojem ponavljanja, odnosno kroz radno iskustvo. Ako su ostala tri faktora 1,00 ili 100% a radno iskustvo 0,10, rezultat je 0,10.
Evropa je shvatila značaj radnog iskstva i traži modus njegove validacije.
A mi u našoj oblasti ne treba da idemo dalje od Zakona o državnim službenicima i Zakona o državnim nameštenicima i pratećih podzakonskih akata u delu koji se odnosi na zvanja, kadrovski plan I dr. (Da ne širimo previše temu na kadrovska pitanja).

FARSIČNA PRAKTIČNA OSPOSOBLJENOST
Definitivno, početnik bez radnog iskustva ne može da radi ove poslove jer u tom slučaju samostalnost i nezavisnost u radu lica za BZNR predstavlja farsu. .
Drugo, program za polaganje stručnog ispita “o praktičnoj osposobljenosti “ za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu predstavlja još jednu farsu. U Programu nema ni jedne reči o praktičnom obavljanju određenih poslova, kako je to recimo kod zaštite od požara, zdravstva i dr.. Samo suva teorija.
Bez pripravničkog staža kod kompetentnog mentora nema praktične osposobljenosti.
Druga stvar su alternativna rešenja u slučaju zaposlenog sa radnim iskustvom na ovim poslovima ili zaposlenog koji nema radnog iskustva na ovim poslovima a hoće da polaže stručni ispit.

KOLEGIJALNA SOLIDARNOST I UZAJAMNOST
Zar nije lepo: porcija od deset ćevapa, dva parčeta hleba,alata i pivo, sve za 50 dinara? Jeste, ali toga nema nigde. Isto Vam je to sa kolegijalnom solidarnosti i uzajamnosti.
Korporativna etika, globalizam I neoliberalizam su doneli jedan novi sistem vrednosti u kome je jedna od ključnih stavki bespoštedna I beskrupulozna konkurencija u kojoj noga nozi ne misli dobro.
Na svojoj koži sam osetio zdravom razumunepojmljivu nelojalnu konkurenciju. Ali o tom potom…
Morate znati psihologiju starih ljudi. Čovek što je stariji, sve je sebičniji. Ima tu izuzetaka ali oni ne predstavljaju pravilo.
Nemojte polagati veliku nadu u starije kolege. A ako nešto I dobijete, to je čist ćar.
POZDRAV!

Zahvaljujem koligi na podršci,

Lično nemam problema sa statusom u preduzeću ali opet to nije proizvod nekog opšteg stanja organizacije poslova BZnR već načina da se odgovornom licu/licima u jednom pravnom subjektu na pravi i njemu/njoj/njima razumljiv način prezentuje vašnost poslova BZnR.

Takoreći, bi uprošćeno bilo: ekonomska opravdanost poslova tj. DOBIT, a ne ZAKON PROPISAO i INSPEKTOR ĆE DA KAZNI.(mada negde i ovo pomaže)

Pa zakonske novčane kazne za prekršaj i nisu neke tj. do 1.000.000, 00 RSD i nije nekome mnogo a nekima je previše. U drugim pripisima iz oblasti zaštite i bezbednosti imate zabranu delatnosti do 5. godine i privredni prestup kao kaznene mere.

Svi zanju koji se bave nekom zaštitom zanju da propisane mere zaštite su u stvari minimum zakonski, tj, kada država ne može da pruzme odgovonost pravnog lica, a stvarna zaštita u dobrom poslovanju je po pravilu uvek veća i tu je ono što nedostaje našem sistemu BZnR:ZAKON O OSIGURANJU od povreda na radu i profesionalnih oboljenja.
Tek kada vežete osiguravajuće kuće imaćete upravljanje sistemom kvaliteta BZnR, za sada poslodavci (mislim na domaće jer strani uglavnom dodnose dobru praksu) gledaju da zadovolje Zakon ili da izbegnu i to.

Neka kolege pogledaju druge oblasti zaštite i bezbednosti gde osiguravajuće kuće već imaju interes pa ćete da vidi kako poslodavci to lakše prihvate kada treba da odobre sredstva.

Samo kao primer gde se ZŽS, BZnR i ZOP preklapa a to je Ex oprema(čuvena ATEX direktiva), većina domaćih poslodavaca se trudi da to održava u skladu sa tehničkim propisima jer znaju da posledica nije samo kazana zbog povrede radnika već gubitak dela opreme i uređaja tj, prekid funsionisanja fabrike. Tu su zaposleni ustvari koletaralna dobit, ali recimo kod presa, skela, dizalica ili sličnih opasnih uređaja gde primarno postoji opasnos za radnika/rukovaoca se manje posvećuje pažnja propisanom održavanju.

Preporuka za sve, upoznajte se sa ISO 31000 integrisano upravljanje rizicima pomoći će vam da sagledate i neke druge aspekte koje niste mogli samo kroz propise o BZnR, ne zaboravite da pojam BEZBEDNOST je stanje koje se prostiže kroz skup tehničkim mera zaštite i organizacionih mera rada.

Pogledajte zamlje u okruženju i shvatićete na šta sam mislio, ne zaboravite da je direktiva 89/391 prilično stara, a mi doneli Zakon o BZnR tek 2005.

Pozdrav i srećno nama svima, mi još uvek pričamo o propisima, organizaciji i statusu, a ne o realnom radu.

Za kraj KOLIKO PARA TOLIKO I MUZIKE, a nama(prosečan domaći poslodavac) je jeftinije da nešto ne platimo unared i ne sprovedemo preventivne mere bezbednosti pa onda kad se desi da se isčuđavamo kako to da se "desi", valjda imao previše para pa nam je lakše da saniramo posledice nego da ih sprečimo.
Mislim da je sistemu po kome je donešena ureda 391/89 baš to imao na "umu"

Citiram: neki ćemo da dočekamo penziju živi i zdravi neki nećete.
NAPOMENA: TEKST CITATA JE ŠALA IZ DOMENA CRNOG HUMORA, autora komentara.
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora

Prikaži poruke iz poslednjih:  

Sva vremena su GMT + 2 sata
Strana 2 od 2
Idi na stranu Prethodni  1, 2
Napiši novu temu

Idi na:  

Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu